play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Jak sfinansować budowę domu w Piekarach?

today28 września 2021

Background

Budowa domu w Piekarach Śląskich to atrakcyjna perspektywa na własny zakątek w tym miejscu, jednak wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Zasadne jest zatem pytanie o to, jakie są dostępne metody na ich pokrycie, a więc w jaki sposób sfinansować budowę domu. Odpowiadamy na nie poniżej.

Własny kapitał

Posiadasz mniej więcej 500 000 zł wolnych środków? Świetnie – w takim razie problem z głowy, bo możesz spokojnie zrealizować inwestycję. Problem w tym, że prawdopodobnie nie dysponujesz takimi pieniędzmi, tak jak zapewne 99% lub więcej Polaków, dla których kupno nieruchomości za gotówkę pozostaje poza zasięgiem. Bardziej prawdopodobne jest to, że posiadasz na własność mieszkanie lub ziemię – jeśli tak, zastanów się nad ich sprzedażą, żeby za pozyskane pieniądze zbudować dom w Piekarach Śląskich.

Kredyt hipoteczny

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na finansowanie budowy domu w Polsce są kredyty hipoteczne. Udzielane na wiele, np. 10, 15, 20, a nawet 30 lat, pozwalają na postawienie nieruchomości również osobom, które nie zarabiają kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie lub więcej. Rata o w miarę rozsądnej wysokości może z powodzeniem zostać pokryta przez przeciętną rodzinę. Niskie oprocentowanie jest niewątpliwie atutem kredytów hipotecznych, które należą do najtańszych produktów w swojej kategorii. W Piekarach Śląskach można zaciągnąć kredyt hipoteczny w jednym z wielu działających w mieście banków. Trzeba jednak pamiętać o wymogu wniesienia wkładu własnego równego 10%, 15% lub 20% wartości nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna

Znacznie mniej popularnym, choć ciekawym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna. Ma ona niewiele wspólnego ze standardowymi pożyczkami dostępnymi m.in. w serwisie https://sowafinansowa.pl/ poza tym, że można ją przeznaczyć na dowolnym cel i właśnie to odróżnia ją od kredytu hipotecznego, ponieważ pochodzące z niego środki w całości trzeba wydać na budowę domu. Tymczasem pieniądze pozyskane z pożyczki hipotecznej mogą zostać spożytkowane na cokolwiek, ponieważ nie podlegają rozliczeniu – banku nie interesuje ich przeznaczenie. Pod względem finansowym pożyczki hipoteczne są nieco mniej korzystne, jednak i tak znacznie tańsze niż kredyty gotówkowe i zwykłe pożyczki. Problem w tym, że pożyczkę hipoteczną można uzyskać tylko pod warunkiem zastawienia nieruchomości, którą trzeba posiadać. Nie jest to więc produkt dla osób pozbawionych własnego mieszkania czy kawałka ziemi.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy może być pewnym rozwiązaniem z zastrzeżeniem, że za jego pośrednictwem da się sfinansować tylko część wydatków składających się na budowę domu w Piekarach Śląskich. Poza tym kredyty gotówkowe są dość drogie, dlatego bazowanie wyłącznie na nich nie jest korzystne. Można natomiast zastanowić się nad zaciągnięciem takiego kredytu lub pożyczki, gdy np. zabrakło środków z kredytu hipotecznego. W razie potrzeby warto się zainteresować specjalnymi ofertami skierowanymi do określonych grup, np. do emerytów, o których można więcej przeczytać pod adresem https://sowafinansowa.pl/artykuly/kredyt-dla-emeryta/.

Zamiana

Co prawda nie jest to sposób na budowę domu od podstaw, lecz na wejście w posiadanie już gotowego budynku w dość nietypowy sposób, bo poprzez wymianę. Taką możliwość mają zatem osoby dysponujące własnym mieszkaniem, które można po prostu zamienić na dom jednorodzinnym. Wiele tego rodzaju ofert da się znaleźć w Internecie, a sama transakcja ma formę aktu notarialnego.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content