play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jak skasować kopciuchy? Mieszkańcy Katowic mogą się wypowiedzieć

today24 marca 2020

Background

Na Platformie Konsultacji Społecznych katowickiego magistratu opublikowana została we wtorek treść propozycji zmian do uchwały Rady Miasta w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz kryteriów wyboru inwestycji do finansowania.

Swoje uwagi mieszkańcy mogą przekazywać do 7 kwietnia, a następnie dokument trafi pod obrady specjalnej komisji, a ostatecznie na sesję Rady Miasta Katowice. Jednocześnie ze względu na zakres dokumentu uzyska on także opinię Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– (…) Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Tzw. „kopciuchy” zastępowane są głównie ogrzewaniem gazowym i elektrycznym, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dalej: – Tylko w 2019 roku dofinansowaliśmy wymianę 1174 pieców, a na ten rok przyjęliśmy ponad 1500 wniosków. Cały czas pracujemy też nad tym, by nasz system walki ze smogiem był coraz skuteczniejszy. W zeszłym roku powołałem Radę ds. poprawy jakości powietrza. Zespół ekspertów wypracował zestaw propozycji, które chcemy wprowadzić w życie. Pierwszy krok to zmiana zasad przyznawania dotacji, zwiększenie możliwość częstszego ubiegania się o nią, ale także wyeliminowanie dotacji na ogrzewanie olejowe i węglowe, mówi prezydent Katowic.

Wśród zmian, które można znaleźć w projekcie uchwały, znajduje się m.in. rozszerzenie akredytacji kotłów na jednostki akredytacyjne z obszaru UE. Dotychczas atesty na kotły mogły być wydane wyłącznie przez polskie instytucje, a po zmianach będziemy przyjmować atesty wydane na terenie całej UE. Wśród planowanych zmian znalazła się także propozycja zwiększenia dotacji do poziomu 80 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 10 000 zł dla zmiany systemu ogrzewania polegającej na montażu kotła z podajnikiem na  pellet  lub pompy ciepła, będącymi głównym źródłem ciepła dla ogrzewania lokalu mieszkalnego przy jednoczesnej likwidacji źródła ciepła zasilanego paliwem stałym – węglem. Do tej pory maksymalna wartość takiego dofinansowania wynosi 6  000 zł.

– (…) zwiększamy dofinansowanie tym, którzy rezygnują z kotłów węglowych. Projektem uchwały zwiększamy dostępność instalacji na pellet i pompy ciepła do centralnego ogrzewania, które przenosimy do podstawowych źródeł ciepła i przez to zwiększamy dofinansowanie z 6 do 10 tys. Ponadto skrócenie okresu udzielenia kolejnej dotacji z 10 do 5 lat ma zachęcić tych, którzy kilka lat temu zmienili starsze kotły na kotły węglowe nowszej generacji – do szybszego przejścia na inne niż węglowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła, mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta. – Zdajemy sobie sprawę, że każda zmiana niesie ze sobą określone konsekwencje społeczne. Dlatego już od 2018 roku wspieramy osoby najmniej zamożne nie tylko poprzez dofinansowanie zakupu opału dobrej jakości, ale także możliwość uzyskania dotacji na wkład własny do wymiany kotła, dodaje rzecznik.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content