play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jak sobie poradzić z elektryzującymi się ubraniami?

today19 marca 2021

Background

Z pewnością wiesz, że za iskry strzelające po dotknięciu materiału albo za jego przyklejanie do skóry odpowiadają wyładowania elektrostatyczne. A czy wiesz, jak im przeciwdziałać? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zapomnisz o tym nieprzyjemnym uczuciu.

Popraw wilgotność powietrza

Nietrudno zauważyć, że problem z elektryzowaniem ubrań pojawia się przede wszystkim zimą. Pewien wpływ na to ma fakt, że wybierasz wtedy ciepłe ubrania, często z szorstkich, podatnych na wyładowania elektrostatyczne materiałów. Najistotniejsze jest jednak to, że sezon grzewczy powoduje „wysysanie” wilgoci z powietrza – a to sprzyja przenoszeniu ładunków elektrycznych.

Aby pozbyć się iskier przeskakujących po ubraniach, zadbaj o podniesienie poziomu wilgotności powietrza w domu. Pomogą Ci w tym: 

  • nawilżacze elektryczne – ewaporacyjne lub ultradźwiękowe,
  • mininawilżacze, które napełniasz wodą i zawieszasz na grzejniku,
  • namoczone ręczniki, które położysz na gorących na grzejnikach,
  • mokre pranie rozwieszone na wolnostojących suszarkach,
  • żywe rośliny, które tworzą specyficzny mikroklimat wokół doniczek, a tym samym wpływają na podniesienie poziomu wilgotności powietrza w całym pomieszczeniu.

Pranie antyelektrostatyczne

Z problemem elektryzujących się ubrań możesz też uporać się w trakcie prania. W jaki sposób? Skoro ubrania najbardziej elektryzują się wtedy, gdy są szorstkie, zadbaj o ich zmiękczenie, kończąc każdy cykl płukaniem przy użyciu odpowiedniego płynu o działaniu nie tylko zmiękczającym, ale również antyelektrostatycznym.

W zmniejszeniu elektryzowania się tkanin pomoże również para wodna, która doskonale radzi sobie z rozprostowywaniem i wygładzaniem włókien. W pralkach ładowanych od frontu Electrolux znajdziesz specjalny system SteamCare, który wpuszcza do bębna parę na koniec każdego cyklu prania. W ten sposób wstępnie wygładza tkaniny i rozprostowuje drobne zagniecenia, a także przeciwdziała późniejszemu przeskakiwaniu ładunków elektrycznych.

Pozostałe sposoby na elektryzujące się ubrania

W okresach, w których zjawisko elektryzowania się ubrań występuje wyjątkowo często, warto też zwracać większą uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonano ubrania. Naturalne tkaniny są na to mniej podatne, a te syntetyczne wykazują podatność na przenoszenie ładunków elektrostatycznych. Dotyczy to w szczególności poliamidu, poliestru, akrylu i lycry.

Spryskiwanie elektryzującej się powierzchni lakierem do włosów to sprytny trick stosowany przez panie w celu okiełznania puszących się włosów, po których przeskakują iskry. Możesz wykorzystać ten sposób także w przypadku tkanin. Spryskanie ich delikatną mgiełką powinno zwalczyć ten problem. Zanim to jednak zrobisz, przeprowadź próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie ubrania – dzięki temu upewnisz się, że go nie zniszczysz.

Jeśli nie ufasz domowym metodom i boisz się spryskiwać rzeczy lakierem do włosów, możesz użyć zamiast niego specjalnego płynu antystatycznego w butelce z atomizerem. Wystarczy rozpylić go nad materiałem, a osiądzie na nim, tworząc ochronną powłokę uniemożliwiającą ładunkom elektrycznym przeskakiwanie między włóknami. Jednocześnie jest stuprocentowo bezpieczny dla ubrań i nie wpłynie negatywnie na ich wygląd i funkcjonalność.

 

/materiał partnera/

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content