play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jak sprawdzić punkty karne? Można to zrobić nie wychodząc z domu

today24 czerwca 2020

Background

Jesteś kierowcą? Chcesz sprawdzić, ile masz punktów karnych? Możesz zapytać w komisariacie policji albo – za pomocą usługi systemu CEPiK 2.0 – uzyskać w internecie dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe. E-usługa jest dostępna za darmo na portalu Obywatel.gov.pl. Aby z niej skorzystać potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Portal http://Obywatel.gov.pl pozwala potwierdzić tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się podszyć pod zainteresowanego. Można sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie można więc dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny. Informacja jest bezpłatna. Można ją pobrać w formacie PDF i wydrukować. Wydruk ma charakter informacyjny – nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (np. jako dowód w sprawie).

Jeśli potrzebne jest urzędowe zaświadczenia o punktach karnych, można je dostać w komendzie policji. Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego w razie wątpliwości, warto sprawdzić punkty karne jeszcze raz, np. następnego dnia.

źródło/foto: Śląska Policja

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content