play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Jak sprzedawcy informują o cenach? Sprawdziła to Inspekcja Handlowa

today17 kwietnia 2021

Background

Co drugi z przedsiębiorców błędnie podaje ceny produktów. Tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową  w ponad 2 tysięcy sklepów.

Jak sprzedawcy informują o cenach? Sprawdziła to Inspekcja Handlowa. Raport za kontrole przeprowadzone w 2020 rok opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wynika z niego, że najczęściej wykrywane błędy to zła ekspozycja kwot przy produktach bądź nieprawidłowe wyliczanie cen jednostkowych a nawet ich całkowity brak.
-Podstawowym prawem producenta jest prawo do rzetelnej informacji. Konsument ma zatem prawo wiedzieć ile kosztuje dany produkt lub usługa. Cena musi być widoczna, czytelna i jednoznaczna. Jeśli na półce widnieje niższa cena niż przy kasie konsument ma prawo kupić produkt po niższej cenie. Przepisy nie wymagają by cena znajdowała się na każdym towarze, znajdziemy ją na wywieszce bądź w cenniku. – tłumaczy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,  Tomasz Chróstny. Jak dodaje firmy u których wykryto nieprawidłowości ukarane zostały mandatami. Ich łączna wysokość to w sumie ponad pół miliona złotych.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content