play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Jak uczyć się aktorstwa obserwując swoją mamę? Domowe Studio Filmowe podpowiada

today7 maja 2020

Background

Jak uczyć się aktorstwa obserwując swoją mamę? Czy zwykłe mieszkania mogą zamienić się w lokacje filmowe? Domowe Studio Filmowe podpowiada. Temat podejmują filmowcy w nowym cyklu, które z myślą o rodzinach z dziećmi przygotowała Instytucja Filmowa SILESIA FILM. Nagrania będą pojawiać się co tydzień na Facebooku: „Kino Kosmos dla dzieci” oraz kanale na YouTube. 

Domowe Studio Filmowe podpowiada jak zamienić mieszkanie w plan filmowy. Od wielu tygodni większość naszego czasu spędzamy w mieszkaniu. Znamy już na pamięć wszystkie jego zakamarki i kąty. Wpatrujemy się ciągle w te same znajome ściany. A co, gdyby w naszym mieszkaniu pojawiły się elfy? A jeśli nasz pokój to statek kosmiczny? SILESIA FILM zaprasza rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 10 lat w podróż do krainy wyobraźni, w której nasze pokoje i mieszkania zamienią się na chwilę w studio filmowe. Przewodnikami w tej podróży będą artyści i fachowcy z branży filmowej, którzy opowiedzą o pracy m.in. na planie filmowym i zadawać będą dzieciom ćwiczenia. Swój udział w nagraniach potwierdzili czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha.

Każdy film, który trwać będzie od 3 do 5 minut przybliżać będzie jeden zawód filmowy. Najmłodsi kinomani będą mogli za każdym razem wcielić się w inną rolę i dowiedzieć się, na czym polega praca reżysera filmowego, scenografa czy aktora. Co istotne, instytucja nie będzie ograniczała się wyłącznie do oczywistych zawodów filmowych – naszymi gośćmi będą także artyści dubbingu czy kierownicy produkcji filmowej. To pozwoli dzieciom na poznanie branży filmowej od kuchni, a przy okazji rozwijać będzie ich wyobraźnię. Co istotne, zadania, które artyści kierować będą do najmłodszych – wykonać można w domu, bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Instytucja stara się bowiem pokazać, że praca w branży filmowej wymaga nie tylko odpowiednich narzędzi i technologii – lecz przede wszystkim opiera się na uważnej obserwacji tego, co nas otacza, kreatywności i umiejętnego opowiadania historii.

To nie pierwszy cykl filmów, które z myślą o najmłodszych widzach przygotowała Instytucja Filmowa SILESIA FILM. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej SILESIA FILM.

Cykl Domowe Studio Filmowe powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content