play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Jakie obostrzenia w Rudzie Śląskiej? Miasto czerwonym punktem na mapie Polski

today6 sierpnia 2020

Background

Jakie obostrzenia w Rudzie Śląskiej? Miasto czerwonym punktem na mapie Polski.  Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś, że wprowadzono w kraju czerwone i żółte strefy. To miasta i powiaty, w których wracają bardziej restrykcyjny obostrzenia. Obowiązek noszenia maseczek nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczona liczba gości weselnych czy zamknięte siłownie- nowe zasady będą obowiązywały od soboty. 

Jakie obostrzenia w Rudzie Śląskiej? Ruda Śląska czerwonym punktem na mapie Polski. W mieście nie ma zaskoczenia decyzją rządu, bo doniesienia na ten temat już się pojawiały, ale są pewne wątpliwości. Zaskakujące są dla nas dwie rzeczy. Po pierwsze po raz kolejny mówi się o wprowadzaniu obostrzeń bez równoległego publikowania odpowiednich dokumentów. Na tę chwilę nie widzieliśmy jeszcze rozporządzenia. Więc nie wiemy, na co mamy się przygotować. Po drugie zaskakujące jest to, że obostrzeniami objęta została tylko Ruda Śląska. Tak naprawdę jesteśmy częścią dużej aglomeracji, nie jesteśmy samotną wyspą, więc nie wiemy jak np. powinna wyglądać komunikacja miejska- mówi Krzysztof Piecha z rudzkiego magistratu.

Obowiązek noszenia maseczek nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ograniczona liczba gości weselnych czy zamknięte siłownie – te obostrzenia już za chwilę będą obowiązywały w tak zwanych czerwonych strefach, czyli miastach i powiatach gdzie liczba zachorowań na koronawirusa jest największa. Tę decyzje ogłosiło dziś Ministerstwo Zdrowia.

W Rudzie są jednak obawy, że mieszkańcy mogą odczuwać nieprzyjemności z tego powodu. Obawiamy się tego, że rudzianie mogą być stygmatyzowani.  Ostatnio dość głośno było o tym, że stygmatyzowani są Ślązacy, teraz to może czekać mieszkańców Rudy Śląskiej. Oczywiście rozumiemy działania rządu i wiemy,  że są one potrzebne.Tym bardziej, że w naszym mieście odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń i bardzo wysoka jest też ilość aktywnych zachorowań. W tej chwili jest to 445- mówi Krzysztof Piecha.

Ruda Śląska to nie jedyne miasto na Śląsku, znajdujące się na czerwonej liście. W tej  sytuacji jest jeszcze Rybnik oraz powiaty rybnicki, pszczyński i wodzisławski.

 

fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content