play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Jaworzno czy Ruda Śląska? Gdzie będą produkowane polskie samochody elektryczne?

today7 października 2020

Background

Jaworzno czy Ruda Śląska? Gdzie będą produkowane polskie samochody elektryczne? Ciągle nie wiadomo gdzie będą produkowane polskie samochody elektryczne marki Izera. Oba miasta walczą o lokalizację tej fabryki, w której docelowo ma być zatrudnionych ponad 3 tysiące osób. „Piłka jest ciągle w grze”- twierdzi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Fabryka miałaby powstać na 100 ha terenie nieużytkowanym już przez Hutę Pokój. Niewątpliwym atutem tej lokalizacji jest czynna bocznica kolejowa. Mamy oświadczenie przedstawicieli rządu, że sprawa nie jest rozstrzygnięta, że cały czas są analizowane zalety i wady obu lokalizacji- mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Decyzję rządu najprawdopodobniej poznamy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Górnicze związki zawodowe również zamierzają przekonywać stronę rządową do lokalizacji „trójkącie Zabrze-Ruda Śląska-Świętochłowice”. Do szansa na pozyskanie kilku tysięcy miejsc pracy, na terenie, na którym będą wygaszane kopalnie.

Zgodnie z deklaracjami rządy, pierwsze samochody elektryczne marki Izera mają zjechać z taśm montażowych w 2023 roku. Za ich produkcję odpowiada spółka Electromobility Poland, sponsorowana przez państwowe koncerny energetyczne.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content