play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Jerzyki kontra komary. W Sosnowcu rusza druga edycja projektu dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

today31 marca 2021

Background

Jerzyki kontra komary. W Sosnowcu rusza druga edycja projektu z udziałem tych pożytecznych ptaków. Miasto szuka wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na których budynkach zawiśnie 400 budek lęgowych.

Latają nawet 200 km/h. Są „łasuchami” – jeden potrafi zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie. Jerzyki. Skrzydlaci poskramiacze komarów. W ubiegłym roku Sosnowiec rozpoczął akcję „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. Wtedy miasto nieodpłatnie przekazało spółdzielniom i wspólnotom budki lęgowe dla jerzyków. W tym roku akcja powraca ze zdwojoną siłą.

W 2020 roku do wspólnot i spółdzielni trafiło 150 domków dla jerzyków. W tym roku ma być  aż 400  pojedynczych budek lęgowych. Zainteresowane wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe już mogą się zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej, przesyłając wniosek mailowo na wsr.ka@um.sosnowiec.pl. Termin upływa 9 kwietnia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, poszukiwane lokalizacje to najlepiej te w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje.

Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt. Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Jesienią budki trzeba zdjąć i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – wyjaśnia Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

źródło: UM Sosnowiec /fot.: Przyroda dla Sosnowca 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content