play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

„Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. Akcja w Sosnowcu

today10 stycznia 2020

Background

Sosnowiec stawia na naturalne sposoby w walce z komarami. Zamiast chemicznych odpadów na ratunek mają przyjść jerzyki.

Wiosną bieżącego roku w Sosnowcu ruszy akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”, do której już teraz zapraszane są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca stycznia br.

Sosnowiecki magistrat kupi pojedyncze i podwójne budki lęgowe dla jerzyków. – Poszukujemy wysokich budynków mieszkalnych w różnych lokalizacjach miasta, najlepiej w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Stąd naszymi partnerami mogą zostać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

– Rolą spółdzielni i wspólnot będzie umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie prawidłowej obsługi (przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków. Zgłoszenie udziału w akcji powinno zawierać dokładną lokalizację, ilość budek dla każdego budynku oraz zobowiązanie do prawidłowej obsługi budek – informuje Agnieszka Kowalska, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego.

Budkę lęgową trzeba będzie umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej II piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki będą miały swobodny dolot. – (…) nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych, tak żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt, opisuje nacz.Kowalska. – Należy pamiętać, że jerzyki są ptakami kolonijnymi, więc skrzynki lęgowe powinny wisieć w grupach, blisko siebie. Ze względu na to, że ptaki te przylatują do Polski dopiero w maju, zdarza się że ich gniazda (budki) zajmują inne gatunki. Aby temu zapobiec można ściągnąć skrzynkę jesienią i zawiesić dopiero pod koniec kwietnia, lub do czasu pojawienia się jerzyków zatykać otwór wlotowy. Co kilka lat budki powinny zostać wyczyszczone ze starego materiału gniazdowego, tak żeby ptaki chętnie je powtórnie zajmowały – dodaje naczelnik WGK.

Jerzyki to ptaki podlegające ścisłej ochronie. W miastach zwykle gniazdują na poddaszach, w głębokich szczelinach ścian budynków, w otworach wentylacyjnych, a nawet pod dachówkami budynków. Na lęgi przylatuje w pierwszej połowie maja, a opuszcza nas drugiej połowie sierpnia. Żywi się owadami chwytanymi w locie (w tym komarami), których potrafi zjeść kilkanaście tysięcy w ciągu jednego dnia.

źródło. UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content