play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jest oświadczenie Polskiej Grupy Górniczej w sprawie strajku ostrzegawczego

today17 lutego 2020

Background

Jest oświadczenie Polskiej Grupy Górniczej w sprawie dzisiejszego strajku ostrzegawczego w kopalniach tej spółki. Strajk odbył się na pierwszej zmianie. Poniżej treść oświadczenia.

Polska Grupa Górnicza S.A. ma nadzieję, że zapowiedziana akcja strajkowa będzie prowadzona odpowiedzialnie. Dotychczas w sporze płacowym strona społeczna dbała o zakład pracy, rozumiała, że jest to funkcjonalny organizm, który przynosi dochody, a podejście związkowców w tym zakresie było racjonalne.

Polska Grupa Górnicza S.A. podkreśla, że jej stanowisko od początku jest konsekwentne: przy podziale pieniędzy miedzy pracowników spółki PGG musi posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. Z tak wypracowanych zysków PGG S.A. przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia.

Płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. PGG S.A. jest otwarta na kontynuowanie rozmów i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki zostaną wypracowane.

Nasza oferta brzmi: bądźmy ostrożni, bo widzimy, co dzieje się wokół górnictwa; poczekajmy do zakończenia pierwszego półrocza, w lipcu dokładnie wszystko przeanalizujemy i policzymy; do tego czasu starajmy się jak najlepiej pracować i zobaczymy, jak będziemy w stanie podzielić wypracowane zyski. Dotychczas – przez lata funkcjonowania PGG – dzięki dobremu i odpowiedzialnemu dialogowi między zarządem a stroną społeczną udało się zachować stały wzrost płac, przy utrzymaniu bezpieczeństwa finansowego spółki. To wielka wartość, której nie możemy dziś zaprzepaścić – podkreśla Tomasz Rogala, prezes PGG S.A.

Wynagrodzenia stanowią mniej więcej połowę kosztów stałych PGG S.A. Spółka zachęca stronę społeczną do tego, aby w negocjacjach o przyszłym systemie płacowym rozważyć również nowe, racjonalne formuły kształtowania wynagrodzeń w PGG S.A.

Spółka zwraca uwagę, że otoczenie górnictwa węglowego jest dziś wyjątkowo groźne dla jego pracowników. Oferta masowego zatrudnienia w „zielonych” branżach nie ma jak dotąd pokrycia w rzeczywistości. PGG S.A. wie, jak ochronić miejsca pracy i zagwarantować stabilizację socjalną pracowników. Spółka potrafi i może kontynuować stabilną, przynoszącą zysk działalność. Warunkiem jest daleko posunięta ostrożność stron sporu, mądre podejście i realizm roszczeń, które będą konsekwencją tylko odpowiedzialnego, szczerego dialogu z pracownikami.

Źródło: Polska Grupa Górnocza

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content