play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Radzionków

Jest podwyżka. Ile za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy Radzionkowa?

today16 grudnia 2020

Background

Nowe stawki i nowe zasady odbioru nieczystości to zmiany które czekają mieszkańców Radzionkowa od nowego roku. Jak tłumaczy urząd wyższe opłaty wymusza ustawa o utrzymaniu czystości, która nakazuje bilansowanie kosztów za wywóz śmieci, opłatami wnoszonymi przez mieszkańców.

Rada miasta w Radzionkowie podjęła 9 uchwał regulujących gospodarkę odpadami komunalnymi w gminie. W tym przyjęto również nowe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych. Z nowym rokiem na posesjach oraz w miejscach gromadzenia odpadów przy budynkach wielolokalowych pozostają wykorzystywane do tej pory pojemniki na odpady, bo w wyniku przetargu firma Remondis z Tarnowskich Gór pozostaje operatorem odbierającym odpady.

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Szybowej nadal będzie obsługiwany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., do którego można przekazywać odpady powstałe w gospodarstwie domowym. Aby mieć pewność, że odpady oddawane w GPSZOK pochodzą z terenu miasta i od osób objętych systemem gospodarki odpadami wprowadzono nowe rozwiązania w zakresie weryfikacji źródła pochodzenia odpadów oraz limity przyjęcia odpadów typu: gruz, gabaryty i opony. Na ponad limitowe ilości gruzu i gabarytów będzie można skorzystać z usługi dodatkowej. Nie będzie już możliwości oddania odpadów zielonych do GPSZOK, tak jak dotychczas, gdyż wszystkie odpady zielone będą odbierane bezpośrednio sprzed posesji.

Nowe stawki od 1 stycznia 2021 r.:

· 25 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość,

· 20 zł dla członka rodziny wielodzietnej,

· 24,50 zł/osoby w przypadku kompostowania bioodpadów,

· 50 zł od jednego mieszkańca, w przypadku nie wypełnienia obowiązku selektywnej zbiórki odpadów.

Nowe stawki są wynikiem rozstrzygniętego przetargu i zawierają koszty obioru i zagospodarowania odpadów komunalnych oraz koszty administracyjne systemu podzielone przez ilość mieszkańców miasta. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wpływy za gospodarowanie odpadami komunalnymi muszą bilansować się z poziomem wydatków.

Foto i źródło: UM Radzionków

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content