play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Slajder Pilne

Jest polski lek na covid-19! Powstał w Lublinie

today23 września 2020

Background

Jest polski lek na covid-19. To pierwszy medykament tego typu na świecie. Produkcję pierwszej serii zakończyła firma Biomed Lublin.

Polski lek na covid-19 powstał w zakładach firmy Biomed Lublin. Zakończono już produkcję pierwszej partii preparatu. Trafi teraz do dalszych badań klinicznych.

Osocze kluczowe

Stworzenie preparatu było możliwe dzięki osoczu uzyskanego od ozdrowieńców, w tym od górników ze Śląska. Ze 150 litrów krwi, jakie dziś ruszyły do produkcji leku, ponad 100 pochodzi od górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Firma prosi więc ozdrowieńców o zgłaszanie się do oddawania osocza. – Nie mamy jeszcze informacji czy i kiedy kolejne partie do nas dotrą. Być może wkrótce otrzymamy kolejne osocze – tłumaczy Marcin Piróg, prezes zarządu Biomed Lublin. Produkcja leku wystartowała w połowie sierpnia.

Polski lek trafi do dalszych badań

Teraz lek trafi do badań klinicznych w czterech ośrodkach w Polsce, w tym w Bytomiu. W pierwszej kolejności otrzymają go obywatele Polski – to czterystu pacjentów. Wyprodukowano ponad trzy tysiące ampułek. Leczenie COVID-19 osoczem ozdrowieńców zaakceptowały już Światowa Organizacja Zdrowia i polskie Ministerstwo Zdrowia.

Zwolnienie leku do niekomercyjnych badań klinicznych planowane jest w IV kwartale 2020 r.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content