play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Jeszcze w tym roku wrócą pociągi na trasie Bytom-Gliwice

today9 czerwca 2021

Background

GZM przymierza się do wielkiego powrotu linii kolejowej na trasie Bytom-Gliwice. Oprócz przygotowania infrastruktury, ważne jest także wypromowanie takiego połączenia wśród mieszkańców metropolii.

Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia chce stawiać na kolej. W przesiadaniu się z samochodów do pociągów ma pomóc uruchamianie nowych linii. Kilka tygodni temu GZM potwierdziła, że sfinansuje powrót pociągów na trasie z Gliwic do Bytomia. Wiadomo już jak często będą kursowały składy na tym odcinku:

– W pierwszym etapie uruchomienia tych połączeń to będzie jeden pociąg na godzinę. Jeżeli się okaże, że linia jest sukcesem, w przyszłości nie wykluczamy zwiększenia częstotliwości. Mówimy też o wydłużeniu tych linii. Niebawem rozpoczną się prace w Gliwicach na dwóch stacjach.  Więc na tym etapie mówimy o połączeniu do samych Gliwic, natomiast później być może o wydłużeniu tej trasy dalej, do Pyskowic – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Sporym wyzwaniem będzie przekonanie podróżnych do przesiadki do pociągów:

– Przeprowadziliśmy analizy, również ruchowe, ile osób przemieszcza się pomiędzy tymi miastami. Doszliśmy do wniosku, że warto uruchomić takie połączenie. Oczywiście ono będzie wymagało promocji, bo mieszkańcy muszą się dowiedzieć, że takie połączenie jest. Te połączenia będą uruchomione pod koniec tego roku. Mamy nadzieję, że będzie już po pandemii, że życie wróci do normy i będziemy promować te połączenia, jako bardziej przyjazne i szybsze – dodaje w rozmowie z Radiem Piekary Grzegorz Kwitek z GZM.

Pociągi pasażerskie na odcinku z Gliwic do Bytomia nie kursują już od dziewięciu lat. Wcześniej była to bardzo popularna trasa.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content