play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Jeże MegaZwierze wróciły na łono natury

today14 kwietnia 2021

Background

Gdyby nie pomoc człowieka, byłoby kiepsko. Dwa jeże, po kilku miesiącach wróciły na łono natury – przezimować pomógł im pracownik spółki TAURON, realizującej projekt „Jeż MegaZwierz”.

TAURON realizuje projekt „Jeż MegaZwierz” czwarty rok z rzędu. W jego ramach, pracownik TAURONA prowadzi przydomową ochronkę – ostatnią zimę spędziło pod jego opieką osiem jeży. Dwa pierwsze odzyskały już siły, zostały wypuszczone na wolność w okolicach Rybnika. Kontrola wypuszczonych jeży pokazała, że zwierzęta skorzystały z przygotowanych dla nich domków, ale wyruszyły już w świat. W najbliższych tygodniach kolejne wrócą na wolność. Pierwsze zwierzęta wypuszczone w tym roku otrzymały imiona Maciek i Bogdan.

Maciek pochodzi z okolic Gorzyc. To samiec rasy zachodniej. Ukrywał się w garażu, był bardzo chory, zarobaczony, z silnym kaszlem, co wskazywało na pasożyty płucne. Waga w dniu przyjęcie wskazywała 460g, w dniu wypuszczenia już 1100g, mówi Piotr Gleńsk, pracownik TAURONA, który prowadzi przydomowy ośrodek rehabilitacji jeży. I dalej: – Jeż był leczony ze wsparciem specjalistów z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku. Natomiast Bogdan to samiec rasy wschodniej znaleziony w okolicach Rybnika i przewieziony do tej samej lecznicy. Jeż był wychudzony i w złym stanie, również zarobaczony. Po specjalistycznym leczeniu został odchowany w wolierze. W dniu wypuszczenia ważył 1160g, mówi opiekun zwierząt.

Oba osobniki trafiły do specjalistycznych domków. – Stopniowo zazieleniamy krajobraz energetyczny na południu Polski, ale podejmujemy też działania skierowane na ochronę przyrody. Jeż to w TAURONIE ambasador ekologicznej transformacji, uczy i przypomina nam o obowiązkach wobec otaczającej nas przyrody, mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik TAURON Polska Energia.

W sezonie wiosenno-letnim TAURON zaplanował warsztaty z budowy domków i cykl filmów pokazujących przygody „Jeży Megazwierzy”. Dzięki projektowi już ponad 50 jeży odzyskało zdrowie i wróciło na wolność. W ostatnich latach TAURON fundował specjalistyczne domki i przeprowadził wiele działań promujących ochronę tych zwierząt.

Projekt jest częścią Zielonego Zwrotu TAURONA, czyli zaktualizowanej strategii firmy zakładającej dynamiczne inwestycje w energetykę odnawialną. W perspektywie 2030 roku Grupa planuje wytwarzać ponad 65% energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę.

źródło/foto: TAURON

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content