play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Jeże zadomowiły się w Parku Śląskim [WIDEO]

today14 kwietnia 2022

Background

Jeże zadomowią się, po ciężkich przejściach, na terenie Parku Śląskiego. Mogły wrócić do pełni sił dzięki działaniom ośrodka rehabilitacji wspieranego przez firmę Tauron.

Już ponad 70 jeży wróciło, po rekonwalescencji, na łono natury dzięki ośrodkowi rehabilitacji wspieranemu przez TAURON. Inauguracja sezonu jeżowego w roku 2022 zaczyna się od wielkiego wygonu, w trakcie którego aż 12 jeży rozpocznie nowe życie w Parku Śląskim. Jeże dzięki pomocy ludzi wróciły do pełni formy, a na dobry start otrzymają własne domki.

Jeże odnalazły w Parku Śląskim  nowy dom

„Jesienne sieroty” to małe jeżyki, które nie przetrwałyby zimy bez ludzkiej pomocy. Małe, ranne, niedożywione, z różnymi chorobami kolczaste zwierzątka od lat ratowane są we wspieranym przez TAURON ośrodku rehabilitacyjnym w Rybniku. W tegorocznym sezonie zimowym rekonwalescencję przechodziło tam 10 jeży. Jak mają się zwierzątka, które otrzymały pomoc? Jedno z nich można zobaczyć na filmie wideo, który nakręciła obecna dziś w Parku Śląskim reporterka Radia Piekary Marta Mosiołek:
Dwa jeże nie są jeszcze w pełni sprawne i muszą przedłużyć swoją rekonwalescencję, 4 pozostałe zwierzątka, które wypuszczane zostały w trakcie wygonu pochodzą od dr Magdaleny Balcarek z przychodni weterynaryjnej Szwarc&Sobik w Rybniku.
– Zielony Zwrot TAURONA to wysokonakładowe inwestycje w fotowoltaikę, energetykę wiatrową, ale także konkretne działania w województwach dolnośląskim, opolskim, ślaskim i małopolskim. Pomagamy bocianom i jeżom. Dzięki nam dotychczas ponad siedemdziesiąt jeży w dobrej formie wróciło na łono przyrody. Cieszą uratowane zwierzęta, cieszy powszechna sympatia z jaką te zwierzęta są traktowane. Z powodzeniem można dziś nazwać je ambasadorami Zielonego Zwrotu – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Schronienie w kameralnych warunkach

Jeże przy wsparciu TAURONA od lat ratuje Piotr Gleńsk, pracownik firmy, który kameralny ośrodek rehabilitacyjny dla tych zwierzątek prowadzi we własnym domu. To właśnie pod jego opieką całą jesień i zimę przebywało 10 chorych jeżyków.
– Park Śląski to świetne miejsce dla jeży. Jest tu wszystko, czego potrzebują. Są łąki, krzewy, zarośla i nieskończone zasoby pokarmowe. Cieszymy się, że TAURON ratuje te zwierzęta, które my gościnnie przyjmiemy. W mniej uczęszczane rejony parku trafią specjalne domki, które stanowią świetne schronienie dla tych sympatycznych ssaków – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.
Fot. Marta Mosiołek

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content