play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Piekary Śląskie

Jubileusz Piekarskiej Kalwarii. Wyjątkowa inicjatywa dla wyjątkowego miejsca

today26 czerwca 2021

Piekarska Kalwaria ma już 125 lat. Z tej okazji, osoby, którym szczególnie bliskie jest to wyjątkowe miejsce organizują wydarzenie charytatywne – wieczór artystyczny połączony z aukcją prac fotograficznych, obrazów i rzeźb.

Dochód z aukcji przeznaczony będzie na renowację Kalwarii. Wystawionych zostanie 36 prac: 2 rzeźby, 14 fotografii i 20 obrazów wykonanych w różnych technikach. Zarówno prace jak i część artystyczna wydarzenia przygotowane zostaną przez członków grupy artystycznej 'Flek’ działającej przy Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Inicjatywa pochodzi od osób świeckich, działających w ramach Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego, któremu bardzo zależy na rozpropagowaniu charakteru tego miejsca. Wydarzenie zaplanowano przed kalwaryjskim kościołem w niedzielę od 17.00.

O historii wyjątkowego miejsca możemy przeczytać na stronie internetowej Piekarskiego Bractwa Kalwaryjskiego:

„Zamysł wzniesienia Kalwarii na wzgórzu Cerekwica obok bazyliki Najświętszej Marii Panny ujawnił proboszcz, ks. Jan Ficek 31 grudnia 1854 r. Realne kształty idea nabrała za czasów jego następcy – ks. Bernarda Purkopa, który rozpoczął przygotowania do budowy przyszłego obiektu pątniczego pozyskując grunty na wzgórzu.

W 1868 r. ks. Purkop ustawił na wzgórzu Cerekwica statuę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Obecnie statua znajduje się na tzw. placu mariackim obok bazyliki. W kolejnym roku gotowa była koncepcja zabudowy wzgórza poszczególnymi stacjami Drogi Krzyżowej. Pierwsza kaplica wystawiona została jeszcze w 1869 r. (pierwotnie grób Pana Jezusa, aktualnie grób Matki Bożej).

Głównym budowniczym Kalwarii był ks. Leopold Nerlich, proboszcz piekarski zwany też „fundatorem Kalwarii i mężem opatrznościowym dla Piekar”. Z jego polecenia, nowego rozplanowania kaplic i ścieżek kalwaryjskich dokonał o. Władysław Schneider – franciszkanin znający bardzo dobrze układ Jerozolimy. Pracami budowlanymi kierował Karol Ogórek – budowniczy z Szarleja. Przy budowie dobrowolnie i bezinteresownie pracowali górnicy i hutnicy a ich rodziny wykonywały prace pomocnicze. Włościanie dostarczali furmanki do przewozu materiałów budowlanych, a ofiary na budowę składał cały lud śląski. Na prawie 10 ha wybudowano 25 kaplic związanych z Męką Chrystusa oraz 15 kaplic różańcowych.

Budowę Kalwarii rozpoczętą przez ks. Leopolda Nerlicha, zakończył jego brat i kolejny piekarski proboszcz, ks. Karol Nerlich. Prawdopodobnie za jego czasów przedłużono niektóre ścieżki kalwaryjskie oraz wybudowano pięć kazalnic z miejscowego kamienia wapiennego.

Uroczystość konsekracji Kalwarii poprzedziły misje święte. 21 czerwca 1896 r., w obecności 175 tys. wiernych, wrocławski biskup – książę kard. Jerzy Kopp poświęcił wszystkie obiekty sakralne wraz z kościołem Zmartwychwstania Pańskiego.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego usytuowany w centrum wzgórza został pomyślany jako połączenie trzech stacji drogi krzyżowej (XI, XII i XIII). Takie rozwiązanie wymusiła sytuacja polityczna – władze pruskie nie godziły się na wzniesienie nowego kościoła, dlatego zastosowano „wybieg”, tłumacząc, iż będą to po prostu połączone ze sobą kaplice. Zezwolenie uzyskano. Kościół zbudowano w trzy lata (1893-1896) w stylu neogotyckim wg projektu architekta Juliusza Kapackiego. Pierwszą Mszę św. celebrował tam (23 czerwca 1896 r.) o. Władysław Schneider – projektodawca Kalwarii.”

źródło/foto: Piekarskie Bractwo Kalwaryjskie

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content