play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Już 4 osoby zginęły po tym jak zarwał się pod nimi lód – służby przestrzegają

today25 stycznia 2021

Background

Niby jest, ale bardzo zdradliwy. Służby przestrzegają przed wchodzeniem na lód – i zaznaczają, że od początku roku w ten sposób utonęły już 4 osoby.

Zima stała się nieco łagodniejsza, ale niektóre zbiorniki są nadal skute lodem. Ludzie często wchodzą na zamarznięte stawy. Niestety lód nie zawsze wytrzymuje. W Gliwicach na zbiorniku Czechowice działania w takich okolicznościach trenowali strażacy.

-Podczas ćwiczeń lód pod strażakiem się zarwał. W sytuacji, kiedy osoba nieprzygotowana wejdzie na lód jest duża szansa, że ten pęknie, zarwie się, a ta osoba wpadnie do lodowatej wody – mówi kapitan Marcin Gubała z gliwickiej jednostki.

Strażacy apelują też o rozsądek podczas morsowania. To jest  coraz popularniejsze. Strażacy polecają, by wybierając się na chłodną kąpiel zabrać ze sobą osobę towarzyszącą, która w razie zagrożenia powiadomi odpowiednie służby.

Modne stało się także tzw. „górskie morsowanie”. Polega na przechodzeniu górskich szlaków w bardzo skąpym stroju. Można to robić wyłącznie po bardzo dobrym przygotowaniu – w innym wypadku może się skończyć tragicznie. W ubiegłym tygodniu dwukrotnie informowaliśmy o koniecznej interwencji GOPR po tym jak osoby morsujące w górach nie poradziły sobie z wychłodzeniem.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content