play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Już jutro egzamin ósmoklasisty. Trzymamy kciuki!

today15 czerwca 2020

Background

Już jutro egzamin ósmoklasisty. We wtorek 16 czerwca br.  punktualnie o godz. 9.00 uczniowie w całej Polsce przystąpią do egzaminu ósmoklasisty z części humanistycznej. W środę i czwartek, 17 i 18 czerwca, zmierzą się z matematyką a następnie napiszą testy z języka obcego.  W tym roku egzamin ósmoklasisty będzie zdawało ponad 347 700 uczniów z 12 400 szkół, dla których przygotowano 1 043 000 arkuszy egzaminacyjnych. Dodatkowy termin egzaminu dla ósmoklasistów zaplanowano na lipiec, w dniach od 7 do 9.  Uczniów obowiązuje reżim sanitarny.  Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Maseczki zakrywające usta i nos można zdjąć jedynie na sali egzaminacyjnej i to dopiero po zajęciu swojego miejsca, które musi dzielić od pozostałych osób co najmniej półtorametrowa przerwa. Uczniowie muszą ponownie założyć maseczki lub przyłbice, kiedy: podchodzi do nich nauczyciel, wychodzą do toalety, wychodzą z sali. Młodzież obowiązuje także dezynfekcja rąk. ósmoklasiści muszą mieć także swoje przybory do pisania.

Już jutro egzamin ósmoklasisty. Na tegoroczny sprawdzian wiedzy Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 137 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

  • 77 arkuszy z języka polskiego i matematyki w języku polskim i litewskim
  • 60 arkuszy i 24 płyty z języków obcych nowożytnych.
Dzień Przedmiot Godzina rozpoczęcia Czas trwania
16 czerwca, wtorek język polski 9:00 120 minut
17 czerwca, środa matematyka 9:00 100 minut
18 czerwca, czwartek język obcy nowożytny 9:00 90 minut

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony:

  • o 60 minut – w przypadku języka polskiego
  • o 50 minut – w przypadku matematyki oraz
  • o 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

Największa grupa ósmoklasistów (95,7%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 3,8% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5% ósmoklasistów.

Ze względu na zmianę terminu egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym w 2020 r., na stronie tytułowej arkusza podany będzie termin egzaminu ósmoklasisty, w jakim pierwotnie miał się on odbyć (w kwietniu 2020 r.; druk arkuszy egzaminacyjnych zakończył się w marcu 2020 r.).

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content