play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Już nie zalegają na hałdach. Nowe życie odpadów z kopalń

today12 stycznia 2021

Background

Kiedyś zalegały na hałdach – ale już się nie marnują. Tauron daje nowe życie odpadom z kopalń. Spółka od lat z powodzeniem wykorzystuje je do produkcji kruszywa.

Półtora miliona ton odpadów z kopalń Taurona  przetworzono w ostatnich trzech latach w pełnowartościowe produkty i wprowadzono na rynek. Zalegające kiedyś na hałdach uboczne produkty wydobycia węgla kamiennego znajdują zastosowanie w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym z korzyścią dla środowiska.
Tylko w samym 2020 roku Tauron Wydobycie wyprodukowano 450 tysięcy ton kruszywa, które znalazło zastosowanie między innymi w drogownictwie i budownictwie hydrotechnicznym. Wykorzystanie kruszyw powydobywczych ma więc wymiar ekologiczny w kontekście ochrony zasobów naturalnych. Dążymy do sytuacji w której wszystkie 3 nasze zakłady górnicze będą generowały jedynie takie produkty uboczne które mogą być powtórnie wykorzystywane na rynku budowlanym z korzyścią dla środowiska naturalnego. – podsumowuje Daniel Iwan, rzecznik spółki Tauron Wydobycie.
Obecnie kruszywa powydobywcze z zakładów górniczych Taurona wykorzystywane są np. przy rozbudowie drogi krajowej numer 81.

źródło: Tauron Wydobycie 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content