play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

„Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”. Polski- Irlandzki Festiwal, w tym roku… online

today9 czerwca 2020

Background

Warsztaty, wystawy, pokazy, koncerty- Festiwal PolskaÉire odbędzie się online… W planach trzy dni przeplatane muzyką, tańcem, dyskusjami, warsztatami, prelekcjami, literaturą, sztuką i wszystkim, tym co najlepszego mają do zaoferowania Zielona Wyspa oraz Śląsk. Organizatorami odbywającego się cyklicznie w Rudzie Śląskiej festiwalu są: Polsko-Irlandzkie Stowarzyszenie Edukacyjne oraz Rudzkie Stowarzyszenie Przyjaciół Irlandii „Czarna Koniczyna”. Wszystkie atrakcje będą udostępniane na festiwalowym funpage’u na Facebooku. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 lipca br.

Festiwal PolskaÉire odbędzie się online… Tradycyjnie motywem przewodnim imprezy jest „Kaj Ślōnsk trefio sie z Irlandjōm”. Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie video most pomiędzy oboma
krajami z ambasadorami Polski w Irlandii oraz Irlandii w Polsce w rolach głównych. W tym dniu odbędzie się recital Zbigniewa Seydy, który jest muzykiem zespołu Carrantuohill oraz grupy Cztery Piąte. Atrakcją dnia dla miłośników śląskiej historii będzie niewątpliwie spotkanie z Kamilem Kartasińskim – historykiem z Uniwersytetu Śląskiego – poświęcone trudnym żołnierskim losom Ślązaków z perspektywy 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.

Kolejne dwa to szereg wykładów oraz spotkań z ciekawymi gośćmi, w tym z dr Pawłem Hamerą, który opowie o Pawle Edmundzie Strzeleckim i jego roli w czasie Wielkiego Głodu w Irlandii, prof. Leszkiem Drągiem z Justyną Cwojdzińską, którzy opowiedzą o ich miłości do zachodniej Irlandii, a także z Zespołem Tańca Irlandzkiego ERIU, który zaprosi na potańcówkę.

Dla pasjonatów literatury przygotowano dyskusję o przeszłości Rudy Śląskiej w oparciu o książkę Paula Pogodalli “Potępieni i winni”. Katarzyna Kos oraz Grzegorz Chudy zaproszą widzów do rozmowy o cudownym świecie akwareli wraz z prezentacją ich obrazów. Fanom sportu na pewno przypadnie do gustu opowieść trenerów oraz zawodników Klubu Sportowego Rugby Ruda Śląska o tym, jak doszło do zaistnienia tej dyscypliny sportu w Rudzie Śląskiej.

Nie zabraknie również filatelistycznych atrakcji, a także warsztatów rękodzielniczych. Każdy zakochany w polskiej i irlandzkiej muzyce, znajdzie coś, co mu przypadnie do gustu. Widzowie będą mogli spotkać się online ze śląskim zespołem 032, rudzką wokalistką Martą Mansfeld oraz  irlandzkim muzykiem Gregiem Cliffordem.

Wszelkie informacje na temat Festiwalu: Fb http://Polska Eire Festival Ruda Śląska oraz
stronie internetowej: http://www.polskaeire.rudaslask

 Plakat festiwalowy wykonał znany śląski akwarelista Grzegorz Chudy

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content