play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kajakiem przez Śląskie. Trwa akcja znakowania szlaków wodnych

today25 listopada 2020

Background

Kajakiem przez Śląskie. Trwa akcja znakowania szlaków wodnych na Warcie i Liswarcie. To pierwsze dwie rzeki objęte projektem popularyzacji turystyki kajakowej w województwie śląskim. Realizatorem oznakowania jest Śląska Organizacja Turystyczna. To kolejny etap przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji turystyki kajakowej w województwie śląskim, po wykonanym wcześniej audycie inwentaryzacyjnym pięciu rzek w regionie.

Kajakiem przez Śląskie. Trwa akcja znakowania szlaków wodnych. Do końca listopada br. oznakowanych zostanie prawie 100 km szlaków kajakowych na Warcie i Liswarcie: ustawionych zostanie łącznie 125 znaków informacyjnych i ostrzegawczych wzdłuż biegów rzek oraz 13 tablic informacyjnych. Oznakowanie szlaków kajakowych ma informować uczestników spływów o miejscach przystankowych, miejscach wodowania i odbioru kajaków, ale również o zagrożeniach na rzece oraz atrakcjach turystycznych w sąsiedztwie szlaku kajakowego. W realizację zadania zaangażowali się czynnie organizatorzy spływów na Warcie i Liswarcie, dla których takie oznakowanie jest ważnym elementem atrakcyjności i bezpieczeństwa szlaków kajakowych.

Celem naszych działań jest poprawa bezpieczeństwa osób uczestniczących w spływach kajakowych, ale również popularyzacja turystyki kajakowej w województwie śląskim – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej, i dodaje: chociaż województwo śląskie nie kojarzy się w sposób oczywisty z turystyką kajakową, mamy u nas wspaniałe i bardzo zróżnicowane rzeki nadające się do organizacji spływów. Zauważamy, że w dobie pandemii, aktywny wypoczynek na kajakach znacznie zyskuje na popularności, podobnie jak turystyka rowerowa. Zapewne jest to zasługą „kameralności” tej formy wypoczynku, realizowanego w kontakcie z przyrodą, z dala od zatłoczonych miejsc. Obecnie, w czasach coraz większych ograniczeń, jakie dotknęły sektor turystyki w związku z epidemią koronawirusa, realizacja naszego projektu stanowi więc wsparcie działalności wielu frm zajmujących się organizacją spływów kajakowych oraz innych związanych z obsługą ruchu turystycznego.

Oznakowanie Warty i Liswarty to dopiero początek działań związanych z popularyzacją turystyki kajakowej w województwie śląskim. W 2021 r. Śląska Organizacja Turystyczna zaplanowała realizację oznakowania kolejnych trzy rzek: Białej Przemszy, Rudy i Odry oraz audytu inwentaryzacyjnego kolejnych rzek w województwie śląskim. W planach jest również wykonanie oznakowania drogowego, informującego o dojeździe do miejsc spławiania kajaków.

Zadanie jest finansowane w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

info i fot. ŚOT/Tomasz Gębuś

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content