play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: „Kakauszale” w ramach 7 edycji Festu Literackiego

today7 października 2021

Background

„Złap pociąg do książek” – to hasło siódmej już edycji Festu Literackiego „Kakauszale”. W tym roku impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na trzy części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki” oraz targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi.

Wszystkie wydarzenia w ramach „Kakauszali” odbywają się w Stacji Biblioteka.

-Ta impreza ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, ale także promować ją poza granicami naszego miasta i regionu – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – „Kakauszale” już od pierwszej edycji cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników książek i mam nadzieję, że już na stałe wpiszą się w tradycję naszego miasta – dodaje.

Wczoraj (6 październik) w Stacji Biblioteka odbył się finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bończyka, któremu towarzyszył wernisaż wystawy Jarosława Kassnera. Z kolei drugą środę października (13.10.) miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się podczas uroczystej gali. Wręczona zostanie wtedy „Tabulka”, czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXI.

-„Tabulka” to  wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora. Przyznawane jest ono w formie tabliczki, wykonanej z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – naszej głównej siedzibie. Z kolei wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki – tłumaczy Krystian Gałuszka.

Uroczystość wręczenia „Tabulki”  rozpocznie się o godz. 18:00. To właśnie wtedy będzie można dowiedzieć się, kto dołączy do grona dotychczasowych laureatów. Wydarzenie uświetni także spotkanie autorskie z Lechem Majewskim. Do tej pory honorową nagrodę rudzkiej biblioteki otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch oraz Tadeusz Sławek.

VII Targi Śląskiej Książki

Ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, czyli VII Targi Śląskiej Książki,  odbędzie się 20 października w godz. od 13:00 do 18:00. W czasie imprezy śląscy wydawcy zaproponują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Poza tym odbędą się także spotkania autorskie, czy też prezentacja śląskich strojów. Nie zabraknie także gier i zabaw dla najmłodszych.

Smak i zapach Kakauszali

Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

-Swym „oldschoolowym” charakterem „kakauszale” zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach  picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. – Dlatego „Kakauszale” w rudzkiej bibliotece tak bardzo zjednuje sobie sympatię zgromadzonych w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników – dodaje.

Radio Piekary od lat patronuje wydarzeniu

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content