play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kapsuła czasu zamurowana w Planetarium Śląskim. Otwarcie za 40 lat

today4 października 2021

Background

Maseczka COVID-owa, pieniądze czy pendrive ze zdjęciami. Między innymi takie przedmioty trafiły do kapsuły czasu w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Uroczyste zamurowanie odbyło się w ubiegły piątek.

Dokładnie 1 października o godzinie 12:00 w atrium Planetarium Śląskiego odbyło się zamurowanie kapsuły czasu. Jej otwarcie zaplanowane jest 4 października 2061 roku.

Wydawało się, że ten czas jest jeszcze dla młodych osiągalny. Znaleźliśmy taką datę, w której z terenu Polski będzie widoczne całkowite zaćmienie księżyca. To jest dokładnie 4 kwietnia 2061. Dla astronomów ta data  jest dość znamienna. Stąd właśnie pomyśleliśmy, że będzie to dobry moment na otwarcie tej kapsuły – tłumaczy w rozmowie z naszą reporterką dyrektor Planetarium Śląskiego, Stefan Janta.

We wnętrzu kapsuły zostały schowane rzeczy nawiązujące do dzisiejszej rzeczywistości, w tym pandemii koronawirusa. Oprócz tego w środku znalazły się informacje odnośnie aktualnej wiedzy astronomicznej. Dzięki temu za 40 lat można będzie można porównać zmiany jakie zajdą w tej dziedzinie.

W kapsule znajdują się maseczki COVID-owe, bo one znamionują nasz czas, są tam także pieniądze, jest list do potomnych wraz z podpisami zarządu województwa, a także stan wiedzy astronomicznej na dzień dzisiejszy – mówi Janta. – Za 40 lat będzie można ją porównać i zobaczyć czy ta wiedza posunęła się do przodu – dodaje.

Przypomnijmy, że w Planetarium Śląskim trwa aktualnie modernizacja obiektu, którego powierzchnia zwiększy się dwukrotnie. Sale wykładowe, pracownie, interaktywna powierzchnia edukacyjna, wieża widokowa oraz plac zabaw będą czekać na zwiedzających. Jak wynika z otrzymanych informacji na przełomie lutego i marca planowane są pierwsze odbiory prac budowlanych. Planetarium ma zostać ponownie otwarte w maju przyszłego roku.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content