play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Radzionków

Kapsuła czasu w Radzionkowie. Trwa zbiórka zdjęć

today25 maja 2020

Background

Kapsuła czasu w Radzionkowie. Trwa zbiórka zdjęć i pamiątek obrazujących bieżące życie miasta. Sadzawka z fontanną, kopalniany wagonik z węglem, przypominający o górniczych tradycjach miasta, stalowa rzeźba tańczącej w strojach regionalnych pary, scena plenerowa, ławki, nasadzone drzewa. Tak wygląda Rynek w Radzionkowie, który powstał na terenie obok Centrum Kultury Karolinka. Teraz w mieście trwa zbiórka pamiątek do tzw. kapsuły czasu, która ma zostać wmurowana w płytę rynku.  W kapsule znajdą się dane statystyczne na temat Radzionkowa, zdjęcia oraz wydane kiedyś monety o nominale 4 i 5 cidrów… Dzieci mogą puścić wodze fantazji i wziąć udział w konkursie „Jak będzie wyglądał Radzionków za 50 lat”. Prace najmłodszych również zostaną umieszczone w kapsule. 

Kapsuła czasu zostanie umieszczona w płycie Rynku w czerwcu br. To nawiązanie do dawnego zwyczaju, opowiadania przyszłym pokoleniom o czasach, w którym przyszło żyć mieszkańcom Radzionkowa.  Wewnątrz kapsuły znajdą się, oprócz aktu erekcyjnego, zdjęcia współczesnego Radzionkowa, garść statystycznych informacji, kilka wydawnictw poświęconych miastu, wydane niegdyś monety o nominale 4 i 5 cidrów oraz obrazki nadesłane na plastyczny konkurs.

Urząd Miasta w Radzionkowie zachęca mieszkańców do włączenia się w akcję zapełnienia kapsuły, poprzez wysyłanie swoich zdjęć rodzinnych wraz z opisem. Dla przyszłych pokoleń ciekawe będą zapewne zdjęcia wykonane np. na tle domu, ulicy, bądź zrobione w ważnych dla rodziny momentach. Do wysyłania zdjęć zachęcamy także radzionkowskie organizacje pozarządowe. To co dla nas jest codziennością, dla przyszłych pokoleń będzie ciekawą historią.

Radzionkowskie magistrat ogłasza również konkurs plastyczny oraz literacki pod tytułem: „Jak będzie wyglądał Radzionków za 50 lat”. Dlaczego za 50 lat? Otwarcie kapsuły nastąpi w 2070 roku. Przesłane prace i zdjęcia zostaną utrwalone w sposób cyfrowy i nagrane na współczesnych nośnikach. Szczegóły przedsięwzięcia opisane są w regulaminach zawartych na stronie:
http://radzionkow.pl/2-aktualnos…/2413-konkurs-kapsula-czasu.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content