play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

today1 czerwca 2020

Background

Kapsuła Dragon dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Historyczny lot, jak mówią eksperci, ponieważ jest to pierwszy od 10 lat lot załogowy na stację kosmiczną z terytorium USA od prawie 10 lat.

Po dziewiętnastu godzinach lotu, wystrzelona z Przylądka Canaveral na Florydzie, kapsuła Dragon z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie zacumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Manewr został przeprowadzony automatycznie. To pierwszy lot załogowy na stację kosmiczną z terytorium USA od prawie 10 lat i wspólna misja firmy SpaceX oraz NASA. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Załogową kapsułę Dragon, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska – SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniósł więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content