play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kapsułki do prania kontra dzieci. Co robić kiedy żrąca substancja trafi do oka?

today8 czerwca 2020

Background

Kapsułki do prania kontra dzieci. Co robić kiedy żrąca substancja trafi do oka? Miękkie w dotyku, kolorowe, przypominające cukierki- żelki, do tego bardzo niebezpieczne…Mowa o kapsułkach do prania. Niewielki żelowe poduszki zawierają silnie skoncentrowane piorące substancje. Wyciśnięte przez dziecięcą rączkę na twarz mogą spowodować trwałe poparzenie oka. Temat jest szczególnie aktualny teraz, kiedy spora część rodziców pracuje zdalnie i często nie wie, czym się zajmują dzieci. Każdy kto ma dzieci, wie, co to oznacza kiedy długo jest cicho…

Dr hab. n. med. Erita Filipek- lekarz kierujący Oddziałem Okulistyki Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach uczula rodziców na poparzenia oka, wywołane  żrącą substancją pochodzącą z wyciśniętej kapsułki do prania:

Co oznacza pojęcie uraz chemiczny oka?

Uraz chemicznych oka oznacza, że zostało ono podrażnione bądź uszkodzone substancją chemiczną, która może mieć zarówno podłoże kwasowe jak i zasadowe, a czasem mieszane. Dodatkowo też może nastąpić reakcja termiczną czyli nakładają się dwie sytuację zarazem uraz substancją chemiczną połączony z reakcją cieplną.

Jeśli chodzi o dzieci to najczęściej urazy chemiczne są przypadkowe i na ogół substancjami, które znajdują się w mieszkaniu. Mogą to być zarówno środki spożywcze oraz środki chemiczne używane w gospodarstwie domowym.

Ze środków spożywczych, które okazuję się niebezpieczne dla oka, mamy dobrze nam znany zwykły ocet spirytusowy lub gorący tłuszcz. Zaś ze środków chemicznych bardzo niebezpieczne okazują się kapsułki do prania bądź kapsułki do zmywarek.

Jak może wyglądać taki uraz?

Dziecko w wieku ok 2-3 lat jest ciekawe wszystkiego, chętnie ogląda, dotyka, zagląda do szafek, pudełek chce znaleźć coś ciekawego. Bywa, że znajduję tabletkę do prania lub zmywarki i wydaje mu się, że jest to zabawka, żelek czy cukierek. Kolorowy miękki przedmiot jest dla dziecka atrakcyjny, przybliża go do twarzy, nosa, oczu, ściska i dochodzi do eksplozji kapsułki, rozchlapania substancji, a w konsekwencji do poparzenia.

Dzieci nie potrafią ocenić siły swojego nacisku na przedmiot, a tabletki powleczone są cienką warstwą folii, która łatwo pęka. Chemikalia wyciśnięte na twarz powoduje różne do oszacowania skutki czasem mniejsze czasem większe. Warto zaznaczyć, że substancje mają bardzo żrące działanie ponieważ są to substancje zagęszczone, które dopiero w pralce lub zmywarce mają ulec rozpuszczeniu i rozcieńczeniu. Im mniejsze stężenie tym zagrożenie poparzeniem mniejsze.

Czy rodzice są świadomi zagrożenia?

Część rodziców na pewno tak, informują nas, że te produkty były schowane, zamknięte w szafce, a jednak dziecku udało się taką kapsułkę wyciągnąć. Bywa, że rodzice są zaskoczeni, że nie przypuszczali, że dziecko mogło się zainteresować się takim przedmiotem. Najczęściej do wypadków dochodzi, bo rodzice nie podejrzewali, jak bardzo te produkty są niebezpieczne. Często już po leczeniu mówią nam, że już nigdy nie kupią kapsułek, że jest to dla nich ogromna trauma

Jak długo leczy się takie uraz, jakie mają skutki?

To zależy od ilości substancji, która wniknęła do worka spojówkowego i czy było na przykład tylko oparzenie powiek? Czy rodzic szybko udzielił pierwszej pomocy? Niestety, jeśli substancji dostało się do oka dużo, może dojść nawet do uszkodzenia zarówno spojówki i rogówki, wtedy są to głębsze uraz i leczy się je znacznie dłużej. Ważny jest czynnik czasu, kiedy po wypadku rodzic zgłosił się z dzieckiem do szpitala i jak szybko włączone zostanie leczenie. Wstępnie dziecko zaopatrywane jest na Izbie Przyjęć i tam zapada decyzja o przyjęciu na oddział. Po dużych oparzeniach, mogą pozostać blizny.

W jaki sposób udziela się pierwszej pomocy ?

Najlepiej od razu usunąć nadmiar chemikaliów z rejonu powieki i worka spojówkowego, za pomocą delikatnego patyczka i po prostu przepłukać cały obszar dużą ilością wody, najlepiej mineralnej. Po tym zabiegu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub na Izbę Przyjęć.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content