play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Karmienie psa – o czym przede wszystkim trzeba pamiętać?

today11 czerwca 2021

Background

Prawidłowe żywienie czworonoga to jeden z podstawowych elementów dbania o zwierzę. Przez lata kiedy dostęp do materiałów dotyczących prawidłowego żywienia był utrudniony, narosło wiele szkodliwych stereotypów i zwyczajów związanych z karmieniem pupili. Jakich zasad przestrzegać i jakich błędów unikać, by zapewnić dobre zdrowie naszemu psu?

Tak jak ludzie potrzebują zbilansowanej diety dostosowanej do wieku, prowadzonego stylu życia czy masy ciała, podobnie psy, aby były zdrowe i miały mnóstwo energii do zabawy, potrzebują być żywione w odpowiedni sposób. Wielu właścicieli jednak nieświadomie popełnia błędy, podając swojemu psu słone przysmaki, którymi sami się zajadają, albo przekarmiając psa. A tak jak w przypadku ludzi, przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Jakie są najważniejsze zasady, które powinno się uwzględnić, karmiąc czworonoga?

Czym się kierować przy wyborze karmy dla psa?

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo duży wybór karm dla psów. Nic dziwnego, że można się w nim łatwo pogubić. Wybierając jedzenie dla psa należy brać pod uwagę kilka kryteriów. Pierwsze to wiek psa. Innych składników odżywczych potrzebują organizmy szczeniąt, a innych dorosłe psy. Małe pieski mają dużo większe zapotrzebowanie pokarmowe niż ich rodzice, więc podawana im karma powinna zawierać więcej składników odżywczych. W ich przypadku szczególnie ważne jest białko stanowiące podstawowy budulec wszystkich tkanek.

Drugą ważną zasadą jest zwracanie uwagi na wzrost psa. Im zwierzę ma większą masę, tym jego zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze. Warto uwzględnić tę informację, komponując dietę psa, aby nie doprowadzić do nadwagi. Oprócz wzrostu czworonoga, przy dobieraniu karmy należy zwracać uwagę na jego rasę. Innego jedzenia potrzebują pieski drobnych ras jak terierki czy pudelki, a inne przedstawiciele dużych ras jak owczarek niemiecki czy maltańczyk.

Sprawdź również: Karma dla psa – składniki odżywcze, których potrzebuje Twój pupil

Karma weterynaryjna i karma bytowa

Psom, podobnie jak ludziom, często dolegają różne schorzenia. Psy mogą cierpieć na schorzenia serca, dróg moczowych, choroby stawów czy problemy neurologiczne. W zależności od problemu, z jakim boryka się nasz pupil, należy dobrać mu odpowiednią karmę wspierającą leczenie czy przeznaczoną dla psów otyłych albo z alergiami. Karmy bytowe to karmy teoretycznie dla zdrowych psów. Wśród nich wyróżnia się karmę mokrą, karmę suchą i przysmaki dla psów. Karma mokra i karma sucha mają odmienne właściwości i inne zastosowanie. Karmy mokre pełnią bardzo ważną rolę w nawadnianiu organizmu. Są mniej kaloryczne niż karma sucha, która dostarczy naszemu pupilowi dużego zastrzyku energii. Ponadto karma sucha pełni ważną rolę w dbaniu o higienę jamy ustnej – jej spożywanie pomaga usunąć kamień nazębny.

Smakołyki dla psa

Smaczki dla psa pełnią kilka funkcji i nie można ich pomijać w diecie zwierzęcia. Są dla niego czymś znacznie ważniejszym niż ludzkie „przekąski”. Po pierwsze stanowią bardzo atrakcyjne urozmaicenie diety czworonoga. Często wykorzystywane są do treningu zwierząt, np. jako nagroda za spełnianie poleceń. Smakołyki dla psa występują w postaci chrupek, dropsów, ciasteczek. Przysmaki są nie tylko niezwykle aromatyczne i przypominają smak ulubionego pokarmu (np. kurczaka czy wołowiny), ale też pełnią ważną rolę w higienie jamy ustnej, zaspokajając potrzebę gryzienia i ścierając płytkę nazębną. Najważniejsze, aby smakołyki podawane psu były dla niego przeznaczone. Typowo ludzkie „przysmaki” jak smażona cebulka czy czekolada są dla psa wręcz szkodliwe.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content