play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kartą płatniczą zapłacimy za przejazd w autobusach

today22 stycznia 2019

Background

Kartą – zapłacimy za przejazd autobusem i tramwajem. Taką opcję uruchamia od początku lutego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Specjalne czytniki Mennicy Polskiej są już zainstalowane w niektórych pojazdach.

Zamiast szukania drobnych, za przejazd autobusem i tramwajem zapłacimy kartą płatniczą. Taką nowość wprowadza w swoich pojazdach Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Specjalne czytniki Mennicy Polskiej zainstalowane są w autobusach linii 297 i tramwajach numer 14. Wystarczy przyłożyć do nich kartę płatniczą, którą w razie sprawdzania biletów okazujemy kontrolerowi, tłumaczy Kamila Rożnowska z GZM.

  • cover play_arrow

    Kartą płatniczą zapłacimy za przejazd w autobusach Adam Złotorowicz

Pomysł na płacenie kartą jest dobry, samo rozwiązanie budzi jednak pewne obawy wśród niektórych pasażerów na Śląsku.

  • cover play_arrow

    Kartą płatniczą zapłacimy za przejazd w autobusach Adam Złotorowicz

 

Równolegle GZM pracuje nad rozszerzeniem systemu ŚKUP. Nowe czytniki, które będą już mieć możliwość płacenia za przejazd kartą, jeszcze w tym roku zostaną zainstalowane w pojazdach MZK Tychy. Już teraz kartą płatniczą możemy bilet kupić w automatach biletowych zlokalizowanych przy przystankach.

Możliwość zapłaty za przejazd kartą płatniczą, bez konieczności posiadania biletu papierowego lub karty miejskiej, od marca zeszłego roku funkcjonuje we Wrocławiu, kilka miesięcy temu uruchomiono je w Bydgoszczy i na liniach lotniskowych w Gdańsku, działa też w kilku mniejszych miastach. Największym miastem na świecie, które wprowadziło takie rozwiązanie, jest Londyn, a kolejne pracują nad jego wprowadzeniem.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content