play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Kary za śmieci. Nawet do 500 zł !

today10 września 2020

Background

Wyższe kary za brak segregacji lub inne uchybienia związane z gospodarką odpadami. Są nowe przepisy.  Sankcje mogą dotknąć osoby,  które celowo błędnie wypełniają tzw. deklaracje śmieciowe.

Od kilku dni straż miejska ma nowe uprawnienia. Zgodnie z którymi strażnicy miejscy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego na właścicieli nieruchomości, którzy nie przestrzegają zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. To bat na osoby, które deklarują nieprawdę w sprawie segregacji śmieci. Warto o tym pamiętać, bo kara od strażników może być bardzo dotkliwa:

Te zmienione przepisy dotyczą przede wszystkim niezłożenia deklaracji związanej z odpadami komunalnymi albo podania nieprawdy w tej deklaracji. Mandaty w takim przypadku wynoszą nawet do 500 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia. Jeżeli ktoś nie składa w ogóle deklaracji bądź jej nie uaktualni. A więc jeśli wiemy,  że nie złożyliśmy deklaracji  w terminie do  10. dnia miesiąca następującego  po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana to również grozi nam mandat. Deklarację powinniśmy złożyć także w przypadku przeprowadzki. – tłumaczy Krzysztof Piekarz, komendant straży miejskiej w Piekarach Śląskich. Dodatkowo  dodaje, że można też zostać ukaranym za niesegregowanie śmieci, co z kolei reguluje inny  przepis:

Co prawda te nowe przepisy, które zmieniły się 4. września nie dotyczą wprost segregacji odpadów. Ale trzeba powiedzieć wprost, że za to również grozi mandat. Mówi o tym artykuł 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, który stanowi że mamy stosować się do regulaminu czystości w gminie. Nasz piekarski regulamin stanowi o tym, że mamy segregować odpady. Jeżeli tego nie robimy też należy liczyć się z mandatem karnym. A oprócz tego będzie na nas naliczona wyższa opłata.- Dodaje komendant.

Piekarska straż miejska nie planuje dodatkowych akcji sprawdzających, ale na bieżąco będzie reagowała na wszelkie nieprawidłowości.

Fot.: pixabay

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content