play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Katastroficzne pożary w Australii! Co nam grozi?

today7 stycznia 2020

Background

Obecnie pożary w Australii uznawane są za największe w historii tego kraju. W ich wyniku zginęło 25 osób oraz pół miliarda zwierząt. Blisko 5000 domów uległo zniszczeniu lub całkowicie spłonęło. Jaki jest powód tych pożarów?

 

 

Jako główną przyczynę wskazuje się wysokie temperatury sięgające nawet 40,9°C, które wystąpiły na kilka dni przed ogólnokrajowymi pożarami. Początkowo ogień rozprzestrzeniał się w stanie Wiktoria oraz na wyspie Tasmania.

Premier Australii Scott Morrison potwierdził, że ogień będzie jeszcze szalał przez wiele miesięcy. Eksperci informują, że to wszystko potrwa jeszcze miesiąc, bo w lutym spodziewane są deszcze w całym kraju.

Z ogniem i płonącymi hektarami ziemi walczą australijskie służby na lądzie i z powietrza. Używane są helikoptery, które rozpylają niezbędną wodę do ugaszania płomieni. W ziemi kopie się głębokie doły tzw. ziemna granicy, aby uchronić się od rozprzestrzeniania ognia.

Ochotnicza wiejska straż pożarna w Nowej Południowej Walii publicznie ogłosiła: Niekiedy jest już za późno na ewakuację. Szukajcie jakiegoś schronienia na własną rękę, gdy zobaczycie, że ogień się przybliża

Strażakom w Australii pomagają służby z USA, Kanady i Nowej Zelandii. W walkę z ogniem zaangażowało się także wojsko, policja i marynarka wojenna. Uczestniczą w działaniach ratujących życie zwierząt oraz ludzi. Angażują się w konieczną ewakuację zagrożonej ludności.

 

 

Obecnie australijski rząd zapowiedział, że przeznaczy 2 mld dolarów na odbudowę zniszczonej infrastruktury. Liczne fundacje z różnych krajów przekazują zebrane pieniądze na walkę z pożarami oraz chętnie wspomagają leczenie uratowanych zwierząt. Ogólnoświatowi celebryci także udzielają finansowej pomocy ze swojej prywatnej kieszeni.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content