play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Akcja 1% Zostaw Blisko

today25 lutego 2021

Background

W Katowicach jest 128 organizacji pożytku publicznego (OPP) uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego za 2020 r. Nawet 1/100 podatku od każdego mieszkańca może znaczyć dla nich bardzo wiele, przekonują organizatorzy dorocznej kampanii 1% Zostaw Blisko!

W 2019 r. katowickie OPP otrzymały blisko 6,6 mln zł dzięki odliczaniu 1% procenta podatku. Jest apel, aby i w tym roku o nich pamiętać podczas wypełniania deklaracji PIT. Rozliczyć trzeba się do końca kwietnia. Robiąc to, można wskazać organizację pożytku publicznego, której urząd skarbowy przekaże 1% z naszego podatku. Warto wówczas wybrać OPP działającą w najbliższym otoczeniu – taką, której działalność można obserwować każdego dnia, bądź z której szerokiej oferty usług i wsparcia sami korzystamy.

1% dla OPP nie jest dodatkowym podatkiem, darowizną czy ulgą – jest to część należnego państwu podatku dochodowego. Jeżeli w rozliczeniu podatkowym nie wskaże się żadnej organizacji, 1% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa.

Również emeryci i renciści rozliczani przez organy rentowe mogą w prosty sposób przekazywać 1%. Wystarczy, że wypełnią PIT-OP, wskazując OPP i jej numer KRS. PIT-OP mogą wysłać w formie elektronicznej lub drogą tradycyjną (pocztową).

– Katowickie OPP pomagają osobom chorym, z niepełnosprawnościami, bezdomnym, wspierają seniorów, współpracują ze społecznością lokalną. Inne chronią środowisko, otaczają opieką zwierzęta lub je szkolą. Jeszcze inne wspomagają rozwój sportu, promują różne formy aktywności, działają w obszarze edukacji, kultury i podtrzymywania tradycji narodowej oraz rozwoju świadomości obywatelskiej, organizują wolontariat, mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. organizacji pozarządowych.

Na stronie http://www.katowice.eu/dla-mieszkańca/zaangażuj-się/współpraca-z-ngo/1-dla-opp dostępna jest lista katowickich OPP uprawnionych do otrzymania 1% oraz PIT-OP do pobrania dla emerytów i rencistów.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content