play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Basen Brynów gotowy. Można szykować stroje kąpielowe

today10 czerwca 2020

Background

Takich inwestycji nie przekazuje się często. W środę do użytku zostanie otwarty pierwszy z trzech nowych, miejskich basenów w Katowicach. Mieszkańcy będą mogli od 14.00 korzystać z Basenu Brynów, przy ul. Kościuszki.

W kolejnych dniach uruchomiona zostanie bliźniacza pływalnia w Burowcu. Kompleks pn. „Basen Brynów” to 25 metrowa  sportowa pływalnia z 6 torami i głębokością do 180 cm. Obok drugi basen, mniejszy i płytszy. Do tego brodzik dla dzieci. Są też dwa jacuzzi ze zjeżdżalnią, strefy saun i relaksu. Kompleks uzupełniają sala gimnastyczna, sala fitness, pełne zaplecze sanitarne i szatnie plus parkingi na zewnątrz obiektu. Bilet wstępu będzie kosztował 8 zł dla mieszkańców Katowic i 16 dla pozostałych gości. Przewidziano zniżki. Na otwieranych obiektach, ze względu na sytuację epidemiczną, obowiązywać będą zaostrzone rygory sanitarne w tym ograniczenia liczby korzystających.

Oprócz basenów „Brynów” i „Burowiec”, powstaje również podobny obiekt w parku Zadole. Tu jednak będzie opóźnienie, bo zerwano umowę z pierwszym wykonawcą, który miał nie wywiązywać się z zapisów kontraktu i procedura przetargowa została powtórzona.

Ciekawostka: na Basenie Brynów zamontowany jest innowacyjny DPS – system wykrywania utonięć, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Jego działanie opiera się na analizie obrazu z podwodnych kamer. Jest również system zasilania wspomagany fotowoltaiką. Oznacza to wykorzystanie nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku, które skutkować będzie poprawą stanu środowiska dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna osiąga moc 38,75kWp z przetwarzania energii słonecznej. W panelu energia promieniowania słonecznego przekształcana jest na energię elektryczną prądu stałego.
Inne ciekawe elementy, to układ BMS do zarządzania budynkiem służący do monitorowania i kontroli zastosowanych systemów infrastruktury i bezpieczeństwa obiektu w ramach jednego systemu. Możliwe jest zebranie informacji z innych systemów, wprowadzenie zależności programowych oraz stworzenie funkcji monitorowania, sterowania, kontroli i informowania użytkownika o aktualnym działaniu obiektu.

W środę (10.06) od 14.00 do obiektu przy Kościuszki, będą mogli już przychodzić pierwsi użytkownicy.

 

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content