play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: będzie modernizacja Parku Wełnowieckiego. Mieszkańcy mają głos

today28 lutego 2020

Background

W marcu ruszą konsultacje społeczne ws. kompleksowego zagospodarowania Parku Wełnowieckiego i terenów przyległych, tzw. Alp. Zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent miasta, który jesienią 2018 r. zobowiązał się do rewitalizacji tego obszaru w umowie z mieszkańcami.

Największym atutem Parku Wełnowieckiego jest piękny drzewostan i cisza- choć mowa tu o obszarze znajdującym się zaledwie 2 km od katowickiego rynku. – Wsłuchując się w apele mieszkańców podjąłem decyzję, że kompleksowo zrewitalizujemy nie tylko teren parku, ale też działaniami obejmiemy jego otoczenie, mówi prezydent Marcin Krupa, dodając, że chodzi o niezagospodarowane, pagórkowate i częściowo zalesione tereny, czyli tzw. Alpy.

Cały obszar, który zostanie poddany rewitalizacji, ma 5 ha, a więc tyle, co powierzchnia 7 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Dziś teren Parku Wełnowieckiego tworzą m.in. dwa place zabaw, alejki, są ławki i kosze. Z kolei tereny Alp nie są w żaden sposób zagospodarowane.
Zanim rozpoczną się prace w terenie, urzędnicy sprawdzą, jakie mieszkańcy mają oczekiwania co do zagospodarowania tego obszaru.

W ramach konsultacji społecznych, które potrwają od marca do maja przeprowadzimy m.in. ankiety diagnostyczne, odbędzie się spacer badawczy oraz podsumujemy ustalenia podczas otwartego spotkania. W konsultacjach będą mogli brać udział mieszkańcy dzielnic okalających Park – tj. Koszutki, Wełnowca i Bogucic, mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału Komunikacji Społecznej UM Katowice. Zebrane propozycje i uwagi będą stanowiły podstawę do zlecenia koncepcji zagospodarowania całego obszaru. Planuje się, by projekt był gotowy do połowy listopada 2021 r., a prace w terenie rozpoczną się wiosną 2022 r. Po zakończonych konsultacjach sprawę będzie prowadził Zakład Zieleni Miejskiej.

źródło/fot. UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content