play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Biała sobota „Walczymy z rakiem” – akcja szpitala im. prof. Emila Michałowskiego

today31 stycznia 2020

Background

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach organizuje Białą Sobotę – akcję bezpłatnych badań dla kobiet i mężczyzn. To zachęta do odpowiedniej profilaktyki i regularnych wizyt u urologa, dzięki którym można wyeliminować chorobę już na wczesnym etapie.

Najczęściej występującym nowotworem w obrębie układu moczowo-płciowego jest w Polsce rak pęcherza moczowego. Każdego roku notuje się ponad 6 tys. nowych zachorowań. To czwarty co do częstości występowania nowotwór złośliwy u mężczyzn i ósmy wśród kobiet. Najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia. Urolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. prof. Emila Michałowskiego w Katowicach zachęcają do przeprowadzenia badań diagnostycznych.

1 lutego w godzinach 9:00-12:00 w placówce odbędzie się Biała Sobota. W ramach akcji profilaktycznej, mężczyźni i kobiety będą mogli skorzystać z badań zupełnie za darmo.

Oprócz konsultacji urologicznej i badania USG układu moczowego, które przewidziano dla obu płci, kobietom zostanie zmierzone ciśnienie i tętno, a mężczyznom pobrana krew do badań PSA, czyli swoistego antygenu gruczołu krokowego. Każdego roku bowiem raka prostaty diagnozuje się u ponad 15 tys. mężczyzn.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content