play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowice: Blisko ćwierć miliona złotych na rzecz katowickich seniorów

today29 kwietnia 2021

Background

Warsztaty artystyczne, językowe, kulturalne czy działania integracyjne i prozdrowotne – to tylko kilka przykładów zajęć, jakie realizowane będą na rzecz seniorów w mieście.

Rozstrzygnięto konkurs, w ramach którego organizacje senioralne mogły ubiegać się o dofinansowanie na swoją działalność. W sumie zrealizowane zostaną 22 projekty, a miasto wesprze je na łączną kwotę prawie 250 tys. złotych.

– Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. W całym kraju społeczeństwo jest coraz bardziej zaawansowane wiekiem i dotyczy to także Katowic. Bardzo ważne jest, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej nadal byli aktywni. By uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób. Dlatego w ostatnich latach podejmujemy coraz więcej działań na rzecz starszych katowiczan, realizujemy projektu miejskie dla osób 60+. Wspieramy finansowo projekty mające na celu aktywizację seniorów w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekty dla seniorów, które będą realizowane ze wsparciem miasta, to wynik konkursu prowadzonego przez Wydział Polityki Społecznej. Na realizację tych projektów Katowice przeznaczą dotację o łącznej wysokości blisko 250 tysięcy złotych.

W tej edycji konkursu przeważały projekty związane z prowadzeniem Klubów Seniora w różnych dzielnicach miasta. Kluby działają na Brynowie, w Śródmieściu, na Kostuchnie, Ligocie, Podlesiu, Piotrowicach, czy w Szopienicach.

– Są to projekty oferujące seniorom bardzo bogatą i ciekawą ofertę zajęć: artystycznych, m.in. florystycznych, fotograficznych, plastycznych, z zakresu nauki języków obcych – angielskiego, niemieckiego, nowych technologii – obsługi smartfonów, komputerów, tabletów, mediów społecznościowych. Znalazły się wśród nich działania prozdrowotne, jak spotkania z lekarzami różnych specjalizacji, dietetykami, wyjścia i wycieczki do kina, teatru, w góry, a także spotkania przy grach planszowych, dobrej kawie i herbacie – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsiemiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM Katowice.

W tej różnorodnej ofercie nie zabraknie także zajęć dla osób 60+ lubiących aktywny i sportowy tryb życia. Z myślą o nich przygotowano zajęcia z: jogi, marsze nordic walking, zajęcia na kortach tenisowych. Będą również długie spacery na świeżym powietrzu. W sumie z zajęć prowadzonych w różnych formach skorzystać będzie mogło ponad 1 500 osób.  Każdy zainteresowany powinien więc znaleźć coś dla siebie.

Katowice przyjazne seniorom

Dofinansowanie projektów dla starszych katowiczan to tylko jeden z wielu projektów realizowanych przez miasto na rzecz seniorów. 10 maja 2020 r. prezydent Marcin Krupa powołał pełnomocnika ds. seniorów. Zadaniem pełnomocnika jest: podejmowanie działań i udział w przedsięwzięciach, których realizacja będzie wpływała na poziom i jakość życia seniorów. Zajmie się też współpracą z prezydentem i komórkami UM, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami. Ma prowadzić działania w celu zmiany stereotypowego sposobu myślenia o starości. Promować poznawanie potrzeb ludzi starszych. Od stycznia 2020 r. działa „Srebrny telefon”, czyli specjalna infolinia dla seniorów. Można za jej pomocą  uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób starszych oraz programów realizowanych na terenie miasta. W Katowicach funkcjonuje także telefon zaufania dla seniorów, którzy czują się samotne, oczekują wsparcia i rozmowy. Realizowany jest też program „Złota rączka” dla seniora, czyli bezpłatne usługi w zakresie drobnych napraw domowych.

Źródło/fot. UM Katowice

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content