play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polityka

Katowice, Chorzów i Sosnowiec. Śląskie miasta zapowiadają wsparcie dla Ukrainy

today24 lutego 2022

Background

Kolejne śląskie miasta deklarują pomoc Ukrainie. Radni z Chorzowa zdecydowali o przeznaczeniu miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z kryzysem. Z kolei prezydent Sosnowca powoła w urzędzie pełnomocnika ds. Ukrainy. Wsparcie i przyjęcie uchodźców zapowiedział też prezydent Katowic.

Chorzów solidarny z Ukrainą 

Prezydent Andrzej Kotala zadeklarował chęć pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, szczególnie tym z naszego miasta partnerskiego Tarnopol, a radni jednogłośnie zadecydowali o przeznaczeniu 1 miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z obecną sytuacją kryzysową. Miasto jest w stanie przyjąć 500 uchodźców z Ukrainy zabezpieczając im podstawowe potrzeby bytowe.

Mierzymy się dziś z sytuacją, jakiej nie było od dziesiątków lat. Dlatego jako Rada Miasta zdecydowaliśmy się wydać specjalne oświadczenie. Potępiamy w nim  działania Rosji – podkreśla Waldemar Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta w Chorzowie. – Dla nas to sytuacja trudna tym bardziej, że od 2009 roku mamy miasto partnerskie Tarnopol na Ukrainie, z którym współpracujemy w wielu obszarach. Boimy się o to, co się będzie działo na całej Ukrainie, boimy się o to, co się stanie z mieszkańcami Taropola. Podczas bezpośredniego połączenia z Tarnopolem i tamtejszymi władzami dało się wyczuć ogromne emocje, strach i obawy o losy państwa i miasta.  

Władze Chorzowa skontaktowały się dziś z włodarzami Tarnopola. Wypowiedzi ukraińskich przyjaciół były emocjonalne i pełne obaw. Iwan Chimiejczuk, zastępca mera Tarnopola:

 – „Niestety, wygląda na to, że pomoc w formie przyjęcia naszych uchodźców, dzieci i kobiet, może okazać się niezbędna. Dziękujemy za wsparcie i słowa otuchy”.

Po sesji Rady Miasta prezydent Andrzej Kotala zwołał sztab kryzysowy z udziałem służb mundurowych, na którym szczegółowo omawiano formy wsparcia i konkretne rozwiązania.

Solidaryzujmy się z narodem ukraińskim. Jesteśmy zbulwersowani atakiem na suwerenne i niepodległe państwo, jakim jest Ukrainapodkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. Działamy w celu zapewnienia opieki uchodźcom. Mowa tu o wsparciu między innymi medycznym i psychologicznym. Szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych. Są wyznaczone obiekty gdzie ich zlokalizujemy. Ośrodek Pomocy Społecznej zajmie się dostarczeniem żywności dla uchodźców. Współpracujemy ze wszystkimi służbami mundurowymi, które mogą być wykorzystane do organizacji ich pobytu w Chorzowie.

Wsparcie z Sosnowca

Cała Polska szykuje się na możliwość przyjęcia uchodźców. Nie inaczej jest w Sosnowcu.

 Dzisiaj jadę do województwa podkarpackiego na spotkanie z samorządowcami, aby rozmawiać na temat przyjmowania uchodźców i tego, co się dzieje. Już teraz mamy informacje, że część osób przekraczających granicę będzie do nas kierowana. Na tę chwilę mamy przygotowanych 200 miejsc dla uchodźców, pracujemy nad kolejnymi 200 miejscami i to nie koniec. Ci, którzy tutaj przyjadą, będą szukali pokoju i chcemy im go zapewnić – powiedział podczas briefingu prasowego prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Konflikt przenosi się także do cyberprzestrzeni.

Prośba też do niektórych internautów. Nie siejcie dezinformacji. Nie wpisujcie się w retorykę Rosji. Dzisiaj musimy być razem, nic nie może nas dzielić – dodał prezydent.

Coraz więcej osób zgłasza się do miasta z chęcią pomocy, dlatego magistrat prosi  o kontakt mailowy lub telefoniczny z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego: wzk@um.sosnowiec.pl lub numer telefonu 32 266 52 20 – czynny całą dobę.

Miasto także w piątek, o godzinie 18, organizuje wiec poparcia solidarności z Ukrainą.

– Jeśli komuś na sercu leży pokój, niech przyjdzie w piątek wieczorem przed Urząd Miejski.– Mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pomoc deklarują Katowice

– Jako prezydent Katowic mogę zapewnić Was, że w razie potrzeby zawsze znajdziecie schronienie w Katowicach.– Zwrócił się do obywateli Ukrainy we wpisie prezydent Marcin Krupa.

 

W celu zasięgnięciu informacji na temat aktualnej sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów prezydent Katowic skontaktował się z władzami Lwowa. Jak wynika z zamieszczonego wpisu, włodarze Katowic zadeklarowali wsparcie i ustalają możliwe  formy pomocy Ukrainie.

 

Dziś o 20:00 spotkają się też mieszkańcy Katowic by okazać wsparcie naszym wschodnim sąsiadom.

 

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content