play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Katowice dla kultury. Miasto wspiera artystów

today15 września 2020

Background

Katowice dla kultury. Miasto wspiera artystów. 190 tys. zł trafi do końca roku do katowickich twórców kultury na realizację ich kreatywnych pomysłów. Instytucja Katowice Miasto Ogrodów uruchomiła nabór wniosków w programie Mikrogranty i Teatrogranty. Warsztaty, koncerty, wystawy, imprezy dla lokalnych społeczności, przedsięwzięcia teatralne mają szansę na dofinansowanie. Pandemia koronawirusa sprawiła, że artystów wciąż dotykają liczne obostrzenia dotyczące prezentacji swoich dzieł publiczności. Dlatego jesienna edycja programów jest też formą wsparcia środowiska w tych trudnych czasach.

Katowice dla kultury. Miasto wspiera artystów. Z obu programów mogą skorzystać przede wszystkim organizacje pozarządowe działające na polu kultury. Realizowane od wielu lat Mikrogranty polegają na wsparciu przez Miasto Ogrodów najciekawszych projektów kulturalnych kwotą do 5 000 zł. W ten sposób w mieście organizowane są kreatywne warsztaty, działania angażujące lokalne społeczności, koncerty czy wystawy. Do końca roku przeprowadzone zostaną dwa nabory. W budżecie Miasta Ogrodów przeznaczono na nie 40 000 zł.

Z kolei Teatrogranty są propozycją dla organizacji czy twórców prowadzących w Katowicach niezależne grupy teatralne. Tutaj kwota wsparcia jest większa, bo w jednym naborze rozdysponowane może zostać nawet 150 000 zł. Teatry mogą zgłaszać dowolne pomysły na projekty teatralne lub okołoteatralne. Preferowane będę w tym roku te, które będą odnosiły się do obchodzonych teraz rocznic wybuchu kolejnych Powstań Śląskich oraz zbliżającego się stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że artystów wciąż dotykają liczne obostrzenia dotyczące prezentacji swoich dzieł publiczności. Dlatego jesienna edycja Mikrograntów i Muzykograntów jest też formą wsparcia środowiska w tych trudnych czasach.

Wiosną tego roku wsparliśmy katowickich twórców dotkniętych skutkami pandemii tworząc Katowicki Pakiet dla Kultury. Ponad 200 wniosków nadesłanych tylko na konkurs Lokata w kulturę pokazało, jaki potencjał tkwi w naszym środowisku twórczym. Obostrzenia epidemiczne wciąż mocno ograniczają możliwości działania artystów. Dlatego ponownie chcemy uruchomić i wspomóc ich potencjał kreatywny, proponując dedykowany organizacjom pozarządowym działającym w sektorze kultury program Mikrogranty oraz Teatrogranty, skierowane do teatrów niezależnych. Nieprzypadkowo program zbiega się z kolejną rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Nie świętujemy ich w tym roku hucznymi koncertami, ale dajemy w zamian większej liczbie twórców możliwość zaprezentowania swoich talentów mieszkańcom naszego miasta – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Wnioski w obu programach składać należy poprzez stronę miasto-ogrodow.eu. Na wnioski do Mikrograntów Miasto Ogrodów czeka do 26 września. Teatry niezależne mają nieco więcej czasu – do końca września.

 

fot. Miasto Ogrodów/kapela Fedaków która otrzymała wsparcie w ramach wiosennej edycji „Lokata w kulturę”

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content