play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Katowice: do dyspozycji ponad 20 mln zł – rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

today1 marca 2021

Background

Już po raz ósmy mieszkańcy Katowic będą mogli zadecydować na co zostanie wydana część środków z budżetu miasta. Nabór wniosków do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego ruszy 9 marca i potrwa do 22 kwietnia. Do dyspozycji jest 20,6 mln zł, w tym 3 mln na tzw. Zielony Budżet.

Jak mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic: – Przez siedem lat mieszkańcy wybrali łącznie ponad 870 projektów, z których przeszło 700 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw czy tężnia solankowa, a także niedawno oddany do użytku, po rewitalizacji, tor saneczkowy w parku Kościuszki. Z efektów tych projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z  niego korzystają, dodaje prezydent Krupa.

Głosy mieszkańców znajdują odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach. Zainteresowanie jest spore, a oprócz skuteczności, to również efekt ewolucyjnych zmian jakie zachodzą w Budżecie Obywatelskim od początku funkcjonowania tego narzędzia. Justyna Buchalik, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta wyjaśnia: – Większość zmian jest wynikiem rokrocznie prowadzonej ewaluacji. Nie wszystkie uwagi i propozycje mieszkańców są możliwe do wprowadzenia, czasami jest to efekt ich niezgodności z  zapisami ustawy o samorządzie gminnym, a czasami wzajemnego wykluczania się przesłanych uwag przez różne osoby. Natomiast zasady każdej kolejnej edycji podlegają zmianom, gdyż powinny odpowiadać na aktualne potrzeby mieszkańców.

Od tego roku osoby weryfikujące zadania ze strony urzędu, będą dokładniej przyglądać się określeniu przez wnioskodawców czy zadania są przypisane do właściwej kategorii (lokalne, ogólnomiejskie). – W ramach ewaluacji wpłynęło sporo zgłoszeń zwracających uwagę na projekty Ochotniczych Straży Pożarnych, które rzeczywiście mogły budzić wątpliwości co do lokalnego charakteru tych zadań. Dlatego w tym roku będzie to element szczególnie brany pod uwagę podczas oceny formalno-prawnej wniosków, zaznacza J. Buchalik.

Ramowy harmonogram Budżetu Obywatelskiego w 2021 r. w Katowicach:

– Zgłaszanie projektów – od 9 marca do 22 kwietnia 2021 r.
– Ogłoszenie wyników weryfikacji formalnej – do 12 maja 2021 r.
– Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej – do 16 sierpnia 2021 r.
– Głosowanie – od 6 do 19 września 2021 r.
– Publikacja wyników głosowania – do 29 września 2021 r.

źródło: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content