play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Dwie nowe stacje rowerowe w Katowicach. Pojawią się w Śródmieściu i w Nowym Nikiszowcu!

today13 sierpnia 2021

Background

Blisko 79 tysięcy użytkowników jest już zarejestrowanych w systemie rowerów miejskich. Przybywa też stacji wypożyczeń – w niedzielę 15 sierpnia do systemu City by bike zostaną włączone nowe, przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu. Tym samym katowicka sieć wypożyczalni w tym roku liczyć będzie 107 stacji.

Zaczęło się od zaledwie trzech stacji

W tym roku mamy już 107 wypożyczalni z ponad 860 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w województwie śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów – tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 7 tysięcy nowych i jest ich łącznie prawie 79 tysięcy.- Mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. –

Same rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. System funkcjonuje przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym. Zobowiązaliśmy operatora systemu, firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Zachęcamy przy tym do korzystania z aplikacji mobilnej w celu wypożyczenia roweru. – dodaje prezydent.

Sieć rowerów systematycznie rozszerza się o kolejne stacje

1 kwietnia tego roku do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto. Dwie z nich  stanęły przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo do systemu włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez firmy sponsorskie, a 1 maja do systemu zostały włączone następne cztery lokalizacje. W kolejnych miesiącach zaczęło działać 16 stacji, w tym dwie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa w Wełnowcu i przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz). Ponadto, w ramach inwestycji miejskich, w najbliższą niedzielę – 15 sierpnia – system City by bike powiększy się o stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu.

Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu City by bike w roku bieżącym liczyć będzie 107 stacji zlokalizowanych na terenie miasta (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich – w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich)  – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów miasto przeznaczyło w tym roku ok. 4,5 mln złotych.  Operator systemu w ramach tej kwoty odpowiedzialny jest za uruchomienie oraz utrzymanie dotychczasowych stacji, rozbudowę i montaż kolejnych. Dodatkowo w zakres wchodzi także  serwis systemu przez cały okres jego działania, a ponadto za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z utrzymującą się pandemią.

W tym sezonie najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 360 razy. W poprzednim całym sezonie było to 474 razy. Od początku kwietnia do 10 sierpnia do systemu dołączyło 7 434 użytkowników. Jest ich teraz 78 871. W sumie w Katowicach w tym okresie z rowerów miejskich skorzystano ponad 90 885 tysięcy razy.

System umożliwia korzystanie z aplikacji również w innych miastach Metropolii, jak np. Chorzów, Sosnowiec, czy Siemianowice, ale też Polski, np. Wrocław, Lublin, Zielona Góra, Szczecin czy Kołobrzeg.

źródło: UM Katowice

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content