play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowice Europejską Stolicą Nauki? Jest szansa na tytuł

today27 maja 2021

Background

Katowice Europejską Stolicą Nauki? Miasto wraz z Uniwersytetem Śląskim będzie negocjować z organizacją EuroScience. Ta od wielu lat przyznaje ten zaszczytny tytuł różnym europejskim miastom. Pora na Katowice miałaby przyjść w 2024 roku.

To już pewne. Katowice chcą zostać Europejską Stolicą Nauki. Miasto stara się o  tytuł przyznawany przyznawany przez EuroScience, z siedzibą w Strasburgu. – Mamy podstawy ku temu, by ubiegać się o ten zaszczytny tytuł – mówi Marcin Krupa prezydent Katowic:

– Dlaczego Europejska Stolica Nauki? Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale na terenie naszego miasta funkcjonuje 15 uczelni wyższych. Większość z nich to uczelnie państwowe. W Katowicach można się edukować od sztuk pięknych, poprzez muzykę, skończywszy na naukach politechnicznych. Można tu naprawdę dobrze spędzić czas studencki poszerzając swoją wiedzę. 

– Tytuł Europejskiej Stolicy Nauki to szansa. Nie tylko dla miasta, ale i całego regionu – dodaje profesor Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego:

– Kiedy kilka miesięcy temu dowiedziałem się o takiej instytucji jak Europejska Stolica Nauki i Europejskie Forum Nauki, właściwie natychmiast przyszła mi do głowy myśl, że Katowice, a właściwie Metropolia, a właściwie cały region, powinien aplikować do tego tytułu. Pomyślałem, że ta idea może stanowić rodzaj nowego otwarcia dla miasta i regionu i postawienia tej drugiej mocnej stopy rozwojowej dla całego regionu, jakim jest rozwój nauki i edukacji. 

Katowice starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki w 2024 roku. Przed piętnastoma laty o tytuł ubiegał się Wrocław. Wówczas polskiemu miastu nie udało się go uzyskać, bo EuroScience wybrał włoski Turyn.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content