play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Katowice: „Grabarze polskiego górnictwa”. Happening przed spotkaniem w sprawie umowy społecznej

today15 grudnia 2020

Background

Podtrzymane zapisy z porozumienia, które zostało zawarte 25 września i ustalenie kolejnego spotkania na 13 stycznia – to najważniejsze informacje, które przekazał Wicemnister Aktywów Państwowych po spotkaniu ze stroną związkową. Przypomnijmy, że ostatnia tona węgla ma wyjechać z kopalni na powierzchnię pod koniec 2049 roku.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Rozmawiają o najważniejszych zapisach umowy społecznej dotyczącej górnictwa. W Katowicach, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, trwa spotkanie wiceministra aktywów państowych, Artura Sobonia, ze stroną związkową. Przed jego rozpoczęciem odbył się też krótki happening central związkowych, które działają w Polskiej Grupie Górniczej.

– Cel spotkania jest bardzo prosty. Wicemnister ma nas poinformować, jaki jest etap umowy społecznej i co zostało umówione w Unii Europejskiej. Nie będziemy dziś z nimi negocjować, czekamy, co przedstawi rząd – mówi szef górniczej Solidarności, Bogusław Hutek.

Na to, co przedstawi rząd czekały też inne związki, które nie zostały zaproszone na spotkanie. Mimo to pojawiły się dziś przed salą obrad.

– Nie zostaliśmy zaproszeni do rozmów, ale przyjechaliśmy wręczyć ministrowi Soboniowi łopatę z napisem „Grabarze polskiego górnictwa” za ten sukces, który ogłosił premier Morawiecki, czyli wzrost opłat za dwutlenek węgla do 55 proc., co odbije się na polskiej energetyce – mówią działacze central związkowych z Polskiej Grupy Górniczej.

Po zakończeniu spokania ma odbyć się krótka konferencja prasowa wiceministra. 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content