play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice jednym z najbardziej ekologicznych miast w Polsce!

today16 czerwca 2021

Background

Lepsze powietrze, więcej zieleni i sporo działań proekologicznych. Katowice docenione w rankingu Fundacji Schumana prezentującym najbardziej ekologiczne miasta Polski.

 

Katowice zajęły drugie miejsce w rankingu Fundacji Schumana prezentującym najbardziej ekologiczne miasta Polski. Stolica Górnego Śląska uplasowała się w zestawieniu tuż za Lublinem. Uznano między innymi wkład w walkę ze smogiem. Przez ostatnie lata to jedno z największych wyzwań, zaznacza Michał Łyczak z urzędu miasta.

Dla wskaźnika PM10, czyli tych pyłów, które mamy zawieszone w powietrzu w ubiegłym roku było to 29. A dla porównania w roku 2009 to 52. Czyli na przestrzeni dekady mamy spadek aż o 44%. To są konkretne liczby, które pokazują, że rzeczywiście te działania które prowadzimy przynoszą efekty.

Mieszkańcy widzą poprawę ale jak zaznaczają w rozmowie z reporterem Radia Piekary, władze Katowic nie mogą osiąść na laurach, ponieważ jest jeszcze sporo do zrobienia.

Mamy akurat w mieście bardzo wiele lokali i miejsc gdzie taki sposób ogrzewania jest jeszcze stosowany. No i szybko się pewnie to nie zmieni, bo tego jest naprawdę bardzo wiele. No ale ważne żeby sukcesywnie do przodu się to zmieniało – mówi nam mieszkanka Katowic.

Jest słońce powietrze czyste no to ten smog jest jeszcze bardziej widoczny. Trzeba w dalszym ciągu jakoś walczyć o to środowisko – dodaje inny mieszkaniec.

W Rankingu Europolis Katowice uzyskały 56 punktów na 100 możliwych. To wynik o zaledwie jeden punkt niższy od prowadzącego Lublina. Trzecie miejsce w rankingu zajęła Łódź – 54 punkty.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content