play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Józef Świder upamiętniony w Galerii Artystycznej

today15 kwietnia 2021

Background

Znane są już wyniki tegorocznego plebiscytu w ramach Galerii Artystycznej Katowice. Największą liczbę głosów uzyskał Józef Świder, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Dołączy teraz do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej przy placu Grunwaldzkim. W Galerii pojawi się także rzeźba Kazimierza Kutza.

W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 4,5 tys. mieszkańców. 41% z nich wskazało, że to właśnie Józef Świder powinien zostać uhonorowany w Galerii Artystycznej. To wybitny polski kompozytor i pedagog muzyczny, wieloletni dyrektor artystyczny Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W tej edycji plebiscytu, prezydent Katowic zdecydował o uznaniu głosów mieszkańców zaangażowanych również w ubiegłoroczny plebiscyt i postanowił upamiętnić także Kazimierza Kutza, który zarówno w 2020 r., jak i w tym, znalazł się w gronie trzech kandydatów z największą liczbą głosów.

W ub. roku z uwagi na rozpoczynającą się epidemię plebiscyt nie został rozstrzygnięty. Nadzwyczajne okoliczności wymagały działań, koncentrujących się przede wszystkim na tych przestrzeniach, które najbardziej potrzebowały interwencji samorządu. Dlatego też środki finansowe zabezpieczone wcześniej na zadania związane z organizacją Galerii Artystycznej zostały przeznaczone na inne przedsięwzięcia, a decyzja o wyborze postaci została odłożona w czasie.

– Szanując wolę tych, którzy w ubiegłym roku bardzo licznie zagłosowali na prof. Krzysztofa Uniłowskiego, chcemy oddać cześć także tej postaci, cenionej nie tylko w środowisku akademickim, mówi prezydent Marcin Krupa.

Decyzją prezydenta, poważany wykładowca Uniwersytetu Śląskiego zostanie uhonorowany tablicą pamiątkową.

Tak więc we wrześniu 2021 r., w rocznicę nadania Katowicom praw miejskich, zostaną odsłonięte rzeźby Józefa Świdra oraz Kazimierza Kutza, a także tablica pamiątkowa poświęcona Krzysztofowi Uniłowskiemu.

Z początkiem każdego roku Katowice organizują plebiscyt, którego celem jest uhonorowanie ludzi świata kultury zasłużonych dla Śląska. Wybierają mieszkańcy, głosując online bądź tradycyjnie za pośrednictwem kuponu z gazety miejskiej „Nasze Katowice”. Z trzech postaci, które zyskują największą liczbę głosów, prezydent miasta wybiera zazwyczaj jedną, której rzeźba w połowie września zostaje uroczyście odsłonięta podczas obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich.

W poprzednich edycjach plebiscytu mieszkańcy wybrali tak znaczące dla kultury regionu osoby, jak: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz, Tadeusz Kijonka.

źródło/foto: UM Katowice

na zdjęciu rzeźba Tadeusza Kijonki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content