play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: klony w miejsce wyciętych kasztanowców na Raciborskiej

today20 maja 2021

Background

Trzy klony polne pojawiły się przy ul. Raciborskiej w Katowicach. To realizacja obietnicy prezydenta miasta, który po skandalicznej wycince kasztanowców przez dewelopera zapowiedział nowe nasadzenia w tym rejonie.

– Wycinka kasztanowców przy Raciborskiej była niedopuszczalna i karygodna. Sprawę od razu zgłosiliśmy na policję oraz do prokuratury, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dodaje: – Temat był tym bardziej bulwersujący, że zlecona przez miasto opinia biegłego wykazała dobry stan tych drzew, czyli nie było podstaw do ich wycinki. Czekamy teraz na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego w sprawie kary dla dewelopera.

Posadzone klony polne to odmiana Huibers Elegant. Kiedy kwitną, pokrywają się zielono-żółtymi wiązkami kwiatów, które przyciąga pszczoły, motyle i inne owady ze względu na wyjątkowy nektar. Ta odmiana klonu polnego bardzo dobrze rośnie nawet w trudnych warunkach i małej przestrzeni dla rozwoju systemu korzeniowego, np. wzdłuż ulic. Drzewo osiąga wysokość do 15 m wysokości i szerokość ok. 6 m, koronę ma początkowo wąską, a później szeroką i owalną. To sprawia, że ta odmiana szczególnie nadaje się na drzewo uliczne.

Do skandalicznej wycinki kasztanowców doszło w nocy 18/19 grudnia ub.roku. Sprawa została zgłoszona na policję i prokuraturę 22 grudnia. Oprócz zgłoszenia wycinki policji i złożenia zawiadomienia w prokuraturze, Miejski Zarząd Ulic i Mostów odrębnie zgłosił do prokuratury kradzież drewna. Stało się tak dlatego, że pocięte na kawałki drzewa, które rosły w pasie drogowym, były przechowywane na działce należącej do inwestora.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content