play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Kolejne centrum przesiadkowe już otwarte

today8 grudnia 2020

Background

Ligota, Zawodzie, a teraz też Brynów – te dzielnice Katowic mają już swoje centra przesiadkowe. W Brynowie dziś oficjalnie uruchomiono inwestycję, która ma zachęcać do przesiadki z samochodu do komunikacji miejskiej.

Zostawimy samochód i przesiądziemy się w komunikację zbiorową. Od dziś także w Brynowie.  To już kolejne centrum przesiadkowe które powstało w Katowicach. Na razie za pozostawienie tam auta nie będziemy musieli płacić. Jak wynika z dzisiejszych wypowiedzi włodarzy Katowic opłaty parkingowe nie będą pobierane przez najbliższe 2 miesiące.

Nie możemy na tego typu inwestycjach zarabiać, bo te inwestycje zostały zrealizowane ze środków unijnych. Dla nas głównym elementem tego zysku, jest zysk społeczny. Czyli odciążenie centrum miasta z ruchu samochodowego, większa ilość osób, które będą jeździły autobusami i komunikacją zbiorową. Liczymy że to wpłynie również na koszty funkcjonowania transportu. – mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Zaczynamy się wszyscy uczyć tego rozwiązania. Myślę, że dwa miesiące jakie chcemy przeznaczyć na to by bez opłat można było parkować na parkingach zlokalizowanych przy tych obydwu centrach przesiadkowych. W sumie to około tysiąca miejsc parkingowych. Te dwa miesiąca pozwolą na to żeby nauczyć się, sprawdzić jak to funkcjonuje i sprawdzić czy są potrzebne jakieś zmiany, jeżeli tak to wprowadzić. – dodał wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Po okresie próbnym parkowanie będzie bezpłatne z biletem komunikacji miejskiej.

Foto: UM Katowice

 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content