play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Katowice: Macie ciekawe pomysły na inicjatywy lokalne? Pół miliona złotych czeka!

today28 października 2020

Background

Katowice: Macie ciekawe pomysły na inicjatywy lokalne? Pół miliona złotych czeka! Taką kwotę mają do dyspozycji mieszkańcy, którzy chcieliby zrealizować swoje ciekawe pomysły w Katowicach.  Trwa nabór wniosków na inicjatywy lokalne na 2021 rok. Powodu pandemii koronawirusa na przyszły rok zostało przesuniętych 59 inicjatyw z planowanych na ten rok 117.

Macie ciekawe pomysły na inicjatywy lokalne? Pół miliona złotych czeka! Mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna. Miasto – już od 2013 roku – przeznacza każdego roku milion złotych na wsparcie takich inicjatyw. W tym roku w związku z epidemią,  wiele działań nie odbyło się bądź zostało przesuniętych na przyszły rok. Dlatego też kwota miliona złotych została pomniejszona o wartość zadań przesuniętych (535 230 zł) i do dyspozycji mieszkańców w ramach naboru na 2021 rok jest 464 770 zł.

Przez ostatnie trzy lata, dzięki wsparciu miasta, udało się zorganizować 230 projektów, a tylko w zeszłym roku liczba godzin zaangażowania społecznego katowiczan wyniosła ponad 31 tys. – Ważnym elementem inicjatyw lokalnych jest praca społeczna mieszkańców. To dzięki własnemu zaangażowaniu mogą pozyskać wsparcie na działania podejmowane na rzecz integracji i budowania więzi lokalnych społeczności – mówi Agnieszka Lis, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych.

– Koronawirus i wprowadzone z tego tytułu zakazy i obostrzenia spowodowały w bieżącym roku szereg utrudnień
w realizacji inicjatyw lokalnych, dlatego mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, podjąłem decyzję, by część inicjatyw przesunąć do realizacji na rok następny po uzgodnieniu tych zmian z pomysłodawcami – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że na 2021 rok zostało przesuniętych 59 inicjatyw z planowanych na ten rok 117.

Część pomysłów mieszkańców, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Dla przykładu w sierpniu w Giszowieckim Parku miała miejsce muzyczna impreza „Giszowiec Letnią Porą”. Wydarzenie, któremu towarzyszyło motto „Muzyczne pożegnanie wakacji”, było doskonałą okazją do spotkania, spędzenia tego dnia w magicznym klimacie pożegnania wakacji oraz podtrzymania tradycji wspólnej zabawy i łączenia pokoleń – mówi Maria Ryś, liderka inicjatywy. W tym roku odbędą się jeszcze m.in: spotkania autorskie, podróżnicze, ekologiczne i prozdrowotne w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wernisaże plastyczne w MDK, turnieje i spotkania klubowe uczniów, akcje promujące wolontariat na rzecz zwierząt i spotkania świąteczne dla seniorów.

Nabór wniosków trwa do 15 listopada. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie:

https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/zaanga%C5%BCuj-si%C4%99/inicjatywa-lokalna

lub uzyskać telefonicznie: 32 259 31 18  lub mailowo: inicjatywalokalna@katowice.eu.

 

fot.katoobywatel.eu

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content