play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Katowice: Manifestacja przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. W Sejmie odbyła się dyskusja

today2 grudnia 2021

Background

Temat aborcji ponownie poruszył społeczeństwo. W związku z procedowaną w sejmie ustawą o całkowitym zakazie przerwania ciąży na ulice miast wyruszyły manifestacje. Nie inaczej było w Katowicach.

Propozycja zaostrzenia przepisów aborcyjnych

Wczoraj wieczorem  sejmie odbyła się dyskusja na kolejnym zaostrzeniem przepisów dotyczących aborcji. Procedowana jest ustawa, która zakłada m.in. że aborcja ma być traktowana jako zabójstwo, a za jej dokonanie może grozić kara więzienia od 5 do 25 lat. Konsekwencje przewidziane są zarówno dla lekarza jak i kobiety. Przepisy przewidują także wprowadzenie pojęcia dziecka poczętego

Projekt ustawy przygotowała Fundacja „ Pro-prawo do życia”. W sejmie złożył go Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Aborcji”. W imieniu wnioskodawców głos zabrał ich przedstawiciel  Mariusz Dzierżawski. Podczas jego drugiego wystąpienia większość posłów na znak protestu opuściła salę.

Manifestacje ponownie na ulicach

W związku z zaistniałą sytuacją ponownie na terenie kraju odbyły się manifestacje przeciwko propozycji nowej ustawy. Nie inaczej było w Katowicach. Nasza reporterka Marta Mosiołek zapytała o zdanie demonstrujących.

– Przychodzę tu przede wszystkim dla swoich córek. Chciałabym żeby one miały prawo wyboru, żeby mogły decydować same o sobie, żeby się nie bały przede wszystkim zajść w ciążę – mówiła jedna z protestujących.

Protesty w sprawie praw kobiet, a szczególności kwestii aborcji trwają już od ponad roku. Swój początek miały w związku z wyrokiem wydanym przez Trybunał Konstytucyjny.

Nie chcemy się więcej bać. Chcemy żeby to były nasze decyzje, żeby to nie było na nas wymuszane. Chcemy żeby każda kobieta czuła się wolna i nie obawiała się że umrze – oznajmiała demonstrantka.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content