play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Katowice: Mieszkańcy wybrali czarno- żółty kontrast

today1 kwietnia 2021

Background

Czarno-żółte tablice miejskie wskażą miejsca w Katowicach. To nawiązanie do heraldycznej kolorystyki miasta. Mieszkańcy rozstrzygnęli plebiscyt.

Wybory były dwa. Wersja czarno- żółta zwana kontrastową oraz neutralna, biało- szara. Władze Katowic swoim mieszkańcom oddało decyzje, jaki kolor przyjmą tabliczki wskazujące ulice, place i skwery w mieście.

Wybrana koncepcja

Zdecydowano, że w przestrzeni miasta realizowany będzie wariant kontrastowy (charakterystyczny).

Wybrane przez mieszkańców rozwiązanie cechuje wysoka funkcjonalności, jest nowoczesne i odważne. Spełnia swoje zadanie z poszanowaniem potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Odpowiada wymaganiom stawianym systemom informacji miejskiej na poziomie czytelności i estetyki poprzez zastosowanie bardzo dobrego kroju pisma, wysokich kontrastów oraz odpowiedniej hierarchii elementów – mówi Justyna Kucharczyk, prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach.

CECHY wariantu charakterystycznego:

⦁ nawiązuje do kolorów heraldycznych, czyli zestawienia wykorzystywanego w identyfikacji miasta,
⦁ charakterystyczne połączenie, które już jest kojarzone z Katowicami i może wzmocnić tożsamość wizualną miasta,
⦁ zestawienie ciemnej szarości, bieli i żółci gwarantuje maksymalne kontrasty,
⦁ połączenie kolorystyczne rekomendowane dla osób starszych i z dysfunkcją wzroku,
⦁ kolorystyka zapewniająca odcinanie się od tła.

Blisko osiem tysięcy głosów

W tej sprawie, decyzją prezydenta Marcina Krupy, w miniony piątek uruchomiony został sondaż. Swoje głosy oddało 7937 mieszkańców, spośród których 68,6% wskazało zwycięski wariant, a 31,4% opcję czarno-białą. Pierwsze tablice pojawią się na ulicach Katowic w IV kwartale tego roku.

Ponad 7900 oddanych głosów jasno pokazuje, że kwestie estetyki przestrzeni publicznej są bardzo ważne dla naszych mieszkańców. Zależało nam na tym, by spośród wariantów przygotowanych przez ekspertów z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych to właśnie sami mieszkańcy wybrali ostateczną opcję, która pojawi się w naszym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku rozstrzygnięty został przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej. Wygrała go spółka Utal. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 11,6 mln zł. Środki na ten cel w 100% pochodzą z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content