play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Wiadomości

Katowice: nowoczesny telebim w hali Spodka

today5 maja 2021

Background

Nowy telebim na 50. urodziny – wewnątrz Spodka wymieniony zostanie wielki ekran wiszący pod sklepieniem kopuły. Poprzedni działał 12 lat – był już znacznie zużyty i drogi w utrzymaniu. Nowy będzie podobnych rozmiarów, ale wykonany jest w nowej technologii, co ma zapewnić najlepszą jakość wyświetlanych treści.

Miasto Katowice wyda na ten cel przeszło 2 mln zł. Przy okazji wymieniane są monitory na antresoli i w pomieszczeniach VIP. Niezależnie od tego, w Spodku zmodernizowana będzie też infrastruktura teleinformatyczna a wymienione zostaną też stare i zużyte urządzenia sieciowe. W tym roku wszystkie prace w Spodku pochłoną przeszło 9 mln zł.

Jak mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa: – Poprzedni ekran był już mocno wysłużony, a co ważniejsze – generował znaczne koszty dla naszego budżetu, stąd decyzja o zakupie nowego. Tym samym skończą się problemy ze starym i często zawodnym sprzętem. To powinna być doskonała wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i wszystkich odwiedzających Katowice z zamiarem  uczestnictwa w wielkich wydarzeniach, którzy po zakończeniu pandemii i związanych z nią obostrzeń z pewnością powrócą do Spodka, dodaje prezydent Krupa. I przypomina : – W tym roku obchodzimy 50-lecie hali, która przez ten czas zdobyła ogromną popularność i zasłużoną renomę na całym świecie. Wierzymy, że dzięki szerokim możliwościom organizacyjnym Spodek (szczególnie od 2015 roku, po połączeniu z Międzynarodowym Centrum Kongresowym) znów stanie się areną licznych prestiżowych atrakcji, w tym również o znaczeniu globalnym, z różnych dziedzin, w których będą uczestniczyły tysiące ludzi, dodaje Marcin Krupa.

Jak czytamy w komunikacie, nowy telebim będzie miał podobne wymiary jak jego poprzednik, jednak ma zapewnić lepszą jakość obrazu (rozdzielczość będzie trzykrotnie wyższa, poprawiony zostanie kontrast za pomocą diod typu BLACK FACE). Dodatkowo ekran zostanie wykonany metodą bezszwową, co pozwoli uzyskać jednolitą emisję wyświetlanych treści. Ponadto producent zapewnia, że panele ekranu są wyginane, przez co telebim będzie sprawiał wrażenie idealnego owalu.

Nowy telebim będzie mógł być serwisowany przez jedną osobę. Dotąd robiły to dwie. Urządzenie posiada certyfikat wodoszczelności IP65, co wpłynie na jego użytkowanie w razie nieprzewidzianych sytuacji. Panel sterujący wyświetlaczem będzie się znajdował na poziomie płyty hali – nie trzeba będzie schodzić do podziemia.

26 kwietnia rozpoczął się montaż nowej konstrukcji. Miasto Katowice przeznacza na ten cel kwotę prawie 2,26 mln zł brutto. Wymieniane są także monitory na antresoli, jak i w pomieszczeniach VIP. Wszystko ma być gotowe do lipca tego roku, ale to pierwsza część zadania. Miasto przeprowadza też modernizację infrastruktury teleinformatycznej. To wymiana starych i zużytych urządzeń sieciowych. Koszt tych prac przekracza 3,75 mln zł brutto, a na wszystkie prace związane z renowacją i modernizacją Spodka miasto planuje przeznaczyć ponad 9 mln zł.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content